17 listopada 2016 r. Światowy Dzień Wcześniaka

Tegoroczne szóste obchody Światowego Dnia Wcześniaka obfitowały w szereg wydarzeń na niespotykaną dotychczas w Polsce skalę. Nie sposób opisać wszystkich uroczystości z uwagi na ich ilość. Głównymi wydarzeniami obchodów były: 1) spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Pierwszą Damą RP, 2) posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci w Senacie RP, 3) konferencja „Mleko mamy – cenny lek dla wcześniaków i chorych noworodków” zorganizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie, 4) obchody zorganizowane przez jedną z najprężniej działających grup wsparcia „Wcześniakowo” w Rudzie Śląskiej, 5) podświetlenie na kolor fioletowy, będący kolorem Światowego Dnia Wcześniaka, łączącym wokół obchodów wszystkie kraje świata, najważniejszych budynków w całej Polsce.

Jak co roku obchody odbywały się pod wspólnym dla całego świata hasłem „1 na 10 dzieci jest wcześniakiem. Na całym świecie”. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mediów, co znalazło swoje odzwierciedlenie w dziesiątkach programów telewizyjnych oraz artykułach prasowych. Przykładowe relacje mogą Państwo obejrzeć, korzystając z poniższych linków. Głównym przesłaniem merytorycznym obchodów Światowego Dnia Wcześniaka był apel o powołanie do życia Narodowego Centrum Wcześniaków, którego ideę Fundacja Wcześniak promuje i opracowuje od wielu lat (szczegóły projektu znajdą Państwo pod tym linkiem https://wczesniak.pl/kim-jestesmy/narodowe-centrum-wczesniakow). Przedstawiciele Fundacji Wcześniak promowali tę ideę podczas wystąpień w Programie 1 Polskiego Radia oraz TVP Info.

Ogrom imponujących wydarzeń skłania do refleksji i przywodzi na myśl pierwsze obchody Światowego Dnia Wcześniaka w roku 2011, kiedy to Fundacja Wcześniak rozpoczęła promowanie tej idei. Związane były one z podpisaniem w Parlamencie Europejskim „Apelu o działanie na rzecz zdrowia wcześniaków”. W dniu obchodów w Warszawie gęsta mgła spowiła Pałac Kultury i Nauki, który jako jedyny został podświetlony w Polsce na kolor fioletowy. Przed laty obchody święta wcześniaków odbiegały od skali wydarzeń w krajach europejskich, obecnie są jednymi z najbardziej spektakularnych i stawiane są za wzór na wielu rynkach. Wszystkim Państwu, którzy zaangażowali się w rozpropagowywanie tej idei, w imieniu Zarządu Fundacji serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z obchodów z lat ubiegłych. Tak świętowano w: 2011 r., 2012 r., 2013 r., 2014 r., 2015 r.

[supsystic-gallery id=’4′]

Światowy Dzień Wcześniaka 2016

Szanowni Państwo,

w związku ze zbliżającymi się obchodami Światowego Dnia Wcześniaka przypominamy, jak wyglądały zeszłoroczne uroczystości zorganizowane z okazji tego święta. Zachęcamy również do przyłączenia się do tej akcji w roku 2016. W tym roku Sekretarz Fundacji Wcześniak wzięła udział w obchodach zorganizowanych w Szpitalu im. Świętej Rodziny na Madalińskiego oraz obecna będzie 19 listopada na obchodach w Rudzie Śląskiej w EJBISI – Przedszkolu Lingwistycznym z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi. Fundacja została także zaproszona na spotkanie do Pałacu Prezydenckiego w dniu 17 listopada. Serdecznie zachęcamy również do jednoczenia się w tym dniu poprzez kolor fioletowy, który jest symbolem obchodów.

Światowy Dzień Wcześniaka, Panorama TVP.info, 17.11.2015

Dziś Światowy Dzień Wcześniaka. Budynki zaświecą na fioletowo, TVP.info, 17.11.2015

Światowy Dzień Wcześniaka. Jaś miał 32 cm i 600 gramów. To mały bohater, Dziennik Łódzki, 17.11.2015

Światowy Dzień Wcześniaka, Radio Lublin, 17.11.2015

Światowy Dzień Wcześniaka już po raz piąty, Poranny.pl, Białystok, 17.11.2015

Dzień Wcześniaka na naszej uczelni, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, 17.11.2015

Światowy Dzień Wcześniaka. Agata Kornhauser-Duda w Instytucie Matki i Dziecka, Wyborcza, 17.11.2015

Światowy Dzień Wcześniaka ? fotogaleria, Radio Katowice, 17.11.2015

Wcześniaki. Dlaczego o tym się nie mówi?, fakty.interia.pl

Zawrócone dzieci,?Polityka? nr 15 (3004) 8.04-14.04.2015, cz. 1, 2, 3, 4

Cudowne wczesniaki,?Skarb?, 04.2015, cz. 1, 2, 3, 4

Global Illuminating Initiative

W 2012 roku Fundacja zapoczątkowała w Polsce ogólnoświatową inicjatywę polegającą na podświetleniu w dniu Światowego Dnia Wcześniaka na kolor fioletowy, będący kolorem obchodów, licznych budynków szpitali i użyteczności publicznej. Na całym świecie w tym dniu podświetlane są najbardziej znane budowle i miejsca w tym m.in. Empire State Building w Nowym Yorku, CN Tower w Toronto czy wodospad Niagara. W Polsce w ramach obchodów zostały podświetlone następujące miejsca: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Narodowe w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Pucku, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Galeria Echo w Kielcach, Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, Instytut Centrum Matki Polki w Łodzi, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie, Ratusz w Zamościu, Arkady pod Zamkiem Królewskim w Warszawie, Szpital im. Pirogowa w Łodzi, Most na Trasie Uniwersyteckiej w Bydgoszczy oraz Szpital Madurowicza w Łodzi. Większość z tych inicjatyw zostało zrealizowanych dzięki pomocy zaprzyjaźnionych z Fundacją osób, głównie rodziców wcześniaków i personelu medycznego pracującego na oddziałach neonatologicznych.

Scroll to Top

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia przeglądania i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie strony. Korzystając dalej z tej strony, potwierdzasz i akceptujesz używanie plików cookie.

Akceptuj wszystkie Akceptuj tylko wymagane