Obchody Światowego Dnia Wcześniaka – 17.11.2012 r.

Głównym punktem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka było spotkanie lekarzy i rodziców wcześniaków w Sejmie RP, z okazji wystawy ?Wcześniaki ? wczoraj i dziś”, którą uroczyście otworzyła  prof. dr hab. Ewa Helwich, Krajowy Konsultant ds. Neonatologii w Polsce. Patronat nad obchodami Światowego Dnia Wcześniaka, na zaproszenie Fundacji Wcześniak, objęła Pani Marszałek Ewa Kopacz. Wśród zaproszonych gości byli m.in. dr Jolanta Baszczeska, Główny Konsultant ds. Neonatologii w szpitalu św. Zofii w Warszawie, dr Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Rzecznik Praw Dziecka RP ? pan Marek Michalak, z-ca dyrektora Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie ? pani Elżbieta Nawrocka, w imieniu Pani Poseł Sidonii Jędrzejewskiej ? pani Kinga Grafa, Prezes Fundacji Banku Mleka Kobiecego ? dr Aleksandra Wesołowska, przedstawiciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz lekarze z warszawskich szpitali oraz rodzice wcześniaków, które wzięły udział w wystawie.

 

Wystawa została przygotowana jako kontynuacja obchodów Jubileuszu 15-lecia Kliniki Neonatologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie i dlatego bohaterami wystawy są właśnie dzieci-wcześniaki urodzone w Instytucie. Zdjęcia zrobił i przygotował pan Andrzej Peszek, fotograf, a prywatnie tata Jasia Peszka, podopiecznego naszej Fundacji.

Wystawa została później przeniesiona do szpitala św. Zofii w Warszawie, a następnie w dniach 20-27.11.2012 była wystawiona pod kościołem św. Anny w Warszawie ? zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tych miejsc na www.facebook.pl/wczesniak Generalna idea jest taka, aby wystawa była pokazywana w różnych szpitalach, w których jest oddział wcześniakowy.

Poniżej przedstawiamy film z sesji zdjęciowej do wystawy oraz zdjęcia będące jej przedmiotem

Galeria zdjęć do wystawy

 

Za przykładem Fundacji Wcześniak Światowy Dzień Wcześniaka świętowano też w różnych szpitalach w całej Polsce. Oprócz zdjęć i wystawy prac wcześniaków oddziały neonatologiczne przyozdabiano sznurem ze skarpetkami, które symbolizują obchody Światowego Dnia Wcześniaka na całym świecie. Poniżej załączamy linki do różnych informacji, które pojawiły się mediach oraz do galerii zdjęć ze spotkań z rodzicami wcześniaków w:

  1. siedzibie zaprzyjaźnionej Fundacji Świadomi Rodzice w Tarnowskich Górach
  2. Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w szpitalu w Białymstoku, w którym odbyło się z tej okazji pierwsze spotkanie Grupy Wsparcia dla Rodziców wcześniaków:
  3. bytomskim szpitalu specjalistycznym nr 2:

Pozostałe linki do informacji, które pojawiły się w mediach (TV, radio, prasa) można znaleźć tutaj.

Od godz. 18.00 natomiast włączyliśmy się w Global Illuminating Initiative, pokazując łączność z międzynarodowymi obchodami, w ramach których główne budynki oświetlone zostały kolorem obchodów ? na fioletowo. W Polsce, jak widać to na załączonym zdjęciu, był to Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

A tak świętowano i podświetlano na fioletowo znane budynki i miejsca na całym świecie.

Scroll to Top