Obchody Światowego Dnia Wcześniaka

Szanowni Państwo,

w związku ze zbliżającymi się obchodami Światowego Dnia Wcześniaka przypominamy, jak wyglądały zeszłoroczne uroczystości zorganizowane z okazji tego święta. Zachęcamy również do przyłączenia się do tej akcji w roku 2015. 17 listopada jest już blisko. W tym roku Prezes Zarządu oraz Sekretarz Fundacji Wcześniak wezmą udział w obchodach zorganizowanych w Ustce ? w filii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Serdecznie zachęcamy również do jednoczenia się w tym dniu poprzez kolor fioletowy, który jest symbolem obchodów.

Obchody Czwartego Światowego Dnia Wcześniaka ? 17.11.2014 r.

Obchody Światowego Dnia Wcześniaka 17.11.2014 r. zbiegły się z uroczystym otwarciem Centrum Wcześniaka i Małego Dziecka w Dąbrowie Górniczej (www.centrumwczesniaka.pl). W tym dniu przedstawiciele Fundacji wzięli udział w uroczystym otwarciu Centrum ? pierwszej placówce, stworzonej przez rodziców wcześniaka, oferującej na zasadach komercyjnych (obecnie ? gdyż w planach jest także działalność nieodpłatna) interdyscyplinarne konsultacje lekarskie, zajęcia rehabilitacyjne i konsultacje wielu specjalistów, dostosowane do potrzeb dzieci przedwcześnie urodzonych, a także ich rodziców. Otwarcie Centrum uświetnił wykład Pani dr Anny Gogoli zatytułowany ?Interdyscyplinarne podejście do usprawniania dzieci przedwcześnie urodzonych?, w którym omówiono nowoczesne podejście do organizacji zajęć rehabilitacyjnych, usprawniania dzieci z różnym stopniem neurologicznych zaburzeń rozwoju na podstawie własnych badań i materiałów powstałych podczas pracy z pacjentami. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka w wielu miastach Polski odbyły się również bale, koncerty i spotkania, w tym między innymi: w Krakowie ? uroczysty koncert w Operze Krakowskiej, w Łodzi została otwarta wystawa ?Wcześniaki ? wczoraj i dziś?, zaś w Bydgoszczy odbył się Bal Wcześniaka. Również z tej okazji odbyły się uroczyste spotkania grup wsparcia m.in. w Rudzie Śląskiej (www.wczesniakowo.pl), w Warszawie, Białymstoku oraz w Słupsku. Z tej okazji przyozdobiono oddziały neonatologiczne sznurami skarpetek, wśród których jedna na dziesięć jest mniejsza, co symbolizuje, że na całym świecie 1 dziecko na 10 rodzi się przedwcześnie. W ramach obchodów światowego Dnia Wcześniaka przedstawiciele Fundacji uczestniczyli w Międzynarodowym Forum ?Postawmy razem pierwsze kroki?, w którym wzięli udział przedstawiciele 19 wcześniakowych organizacji europejskich, a także najwybitniejszy polscy i zagraniczni lekarze neonatolodzy.

Global Illuminating Initiative

W 2012 roku Fundacja zapoczątkowała w Polsce ogólnoświatową inicjatywę polegającą na podświetleniu w dniu Światowego Dnia Wcześniaka na kolor fioletowy, będący kolorem obchodów, licznych budynków szpitali i użyteczności publicznej. Na całym świecie w tym dniu podświetlane są najbardziej znane budowle i miejsca w tym m.in. Empire State Building w Nowym Yorku, CN Tower w Toronto czy wodospad Niagara. W Polsce w 2014 roku w ramach obchodów zostały podświetlone następujące miejsca: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Narodowe w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Pucku, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Galeria Echo w Kielcach, Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, Instytut Centrum Matki Polki w Łodzi, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie, Ratusz w Zamościu, Arkady pod Zamkiem Królewskim w Warszawie, Szpital im. Pirogowa w Łodzi, Most na Trasie Uniwersyteckiej w Bydgoszczy oraz Szpital Madurowicza w Łodzi. Większość z tych inicjatyw zostało zrealizowanych dzięki pomocy zaprzyjaźnionych z Fundacją osób, głównie rodziców wcześniaków i personelu medycznego pracującego na oddziałach neonatologicznych.

Scroll to Top