fbpx
Pośpiesznym na świat – odcinek 26 – Wizyta u logopedy

Pośpiesznym na świat – odcinek 26 – Wizyta u logopedy

Kolejny odcinek programu “Pośpiesznym na świat” jest bardzo ważny dla większości rodziców wcześniaków. Zapraszamy na spotkanie z neurologopedkami z Centrum Wcześniaka i Małego Dziecka.

Wizyta u neurologopedy jest czasem konieczna na długo przed tym, zanim dziecko zaczyna mówić. Już kilkunastotygodniowe maluchy wymagają czasem konsultacji, ponieważ warto sprawdzić, czy dziecko nie ma kłopotu z jednoczesnym ssaniem pokarmu, przełykaniem i oddychaniem.  Wcześniak tych umiejętności często musi się nauczyć, jego płuca i przełyk muszą do tego dojrzeć, w przeciwieństwie do dzieci urodzonych o czasie. Specjalistki wyjaśniają, jak powinien prawidłowo pracować układ oddechowy, język i żuchwa dziecka.

  • Ćwiczenia logopedyczne z dzieckiem zaczynają się jeszcze w domu, gdy rodzic mówi do dziecka, pozwala mu usłyszeć różne dźwięki. W programie zobaczycie przykładowe zabawy, które mają charakter terapii logopedycznej.
  • Jeżeli przygotowujecie się do rozszerzenia diety dziecka, to również wyjaśnienia naszych specjalistek mogą Wam pomóc rozpocząć ten etap.
  • Skrócone wędzidełko przeszkadza m.in. w połykaniu, gryzieniu, w nauce mówienia, ale rodzic sam może zaobserwować pierwsze symptomy skróconego wędzidełka.

Ważne hasła, wyjaśniane przez gości programu: napięcie mięśniowe, skrócone wędzidełko, nerwy czaszkowe, opóźnienie rozwoju mowy, opóźnienie psychoruchowe, wierszyki pieluszkowe, ruchy artykulacyjne, gaworzenie, gesty wskazywania, terapia karmienia.

Zapraszamy do oglądania i do subskrybowania naszego kanału. Bądźcie z nami co wtorek o 9:00 z poranną kawą! Kliknięcie w obraz odtworzy film, a poniżej znajdziecie poprzedni odcinek naszego programu.

 


Poprzednie odcinki: