fbpx
Pośpiesznym na świat – odcinek 32 – Czerwone flagi w rozwoju dziecka

Pośpiesznym na świat – odcinek 32 – Czerwone flagi w rozwoju dziecka

Wielu rodziców, szczególnie tych, którym urodziło się pierwsze dziecko lub urodził się wcześniak – czuje niepewność co do rozwoju malucha, co do umiejętności, które powinien nabyć do konkretnego wieku. Zawsze trzeba pamiętać, że w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, ten rozwój może przebiegać nieco inaczej i warto zachować pewien dystans wobec wskazówek dotyczących tego, co dziecko w danym miesiącu powinno już umieć.

Rodzice wcześniaków są jednak bardzo uważnymi obserwatorami swoich dzieci. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę w rozwoju dziecka, co mogłoby być wyraźną wskazówką do tego, że ten rozwój w jakimś aspekcie nie przebiega prawidłowo.

Specjalistki z Centrum Intensywnej Terapii Olinek, rehabilitantki i terapeutki: Aleksandra Rosłoniec i Anna Stemplowska, podpowiadają, jakie sygnały powinny być dla rodziców czerwonymi flagami, z którymi warto udać się do specjalisty w celu dalszej diagnozy. Sygnały te pojawiają się w kilku obszarach aktywności dziecka:

  • ruchowych, czyli m.in. podwyższone lub obniżone napięcie mięśniowe, układanie rączek w linii środka, wyciągnie rączek do zabawki, wkładanie rąk do buzi;
  • wzrokowych, takich jak: skupienie wzroku na rodzicu, nawiązywanie kontaktu wzrokowego z rodzicem, wodzenie wzrokiem za zabawką, reakcja na uśmiech dorosłego, na twarz rodzica;
  • jedzenia – trudności z połykaniem śliny i pokarmu, z oddychaniem podczas jedzenia;
  • reakcji na dźwięki: odwracanie głowy do dźwięku wydawanego przez zabawkę lub w reakcji na głos rodzica;
  • płaczu, gdy płacz jest zbyt intensywny lub przeciwnie – cichutki i słaby;
  • snu – brak wyciszenia, brak odpoczynku w ciągu dnia.

Opowiemy Wam również o nadwrażliwości sensorycznej, podwrażliwości sensorycznej i poszukiwaniu bodźców.

Zapraszamy do oglądania i do subskrybowania naszego kanału: https://www.youtube.com/c/FundacjaWcześniakPośpiesznymNaŚwiat/videos. Bądźcie z nami co wtorek o 9:00 z poranną kawą! Poniżej znajdziecie też linki do innych nagrań z poradami dla rodziców wcześniaków.

 


Urlop macierzyński – porady prawniczki:

Pośpiesznym na świat – odcinek 31 – Urlop macierzyński

 

Pielęgnacja wcześniaka – instruktaż:

Pośpiesznym na świat – odcinek 24 – Podstawowa opieka i pielęgnacja dziecka cz. 1