Metoda Vojty może być stosowna już od pierwszych dni po urodzeniu. U niedojrzałego wcześniaka, bardziej niż u dziecka donoszonego, można obawiać się nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym. Im wcześniej zostaną rozpoznane nieprawidłowości i wdrożony proces naprawczy, tym istnieją większe szanse na skorygowanie wzorców ruchowych i nakierowanie na prawidłowy tor rozwoju psychomotorycznego.
Zastosowanie metody m.in.:
- opóźnienie rozwoju psychomotorycznego (Bauer 1989),
- średniociężkie i ciężkie zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej (zokn),
- lekkie zokn z asymetrią,
- kręcz szyi,
- niedowłady obwodowe (Bauer; Vojta 1984; Mattigk 1988),
- rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, przepuklina oponowo-rdzeniowa,
- wady wrodzone (np. skolioza, arthogrypoza),
- zespół Downa,
- i inne.
Metoda stosowana jest przez rodzica (najczęściej mamę dziecka) 3-4 razy w ciągu dnia. Rodzic jest uczony przez fizjoterapeutę (rehabilitanta) “specjalistę metody Vojty”, jak wykonywać wszystkie elementy terapii na tyle precyzyjnie, aby mógł samodzielnie wykonywać ją w domu. W tym celu bardzo ważne są systematyczne spotkania, na których rodzic samodzielnie wykonuje terapię, jest “sprawdzany”, w razie potrzeby korygowany przez fizjoterapeutę oraz uczony kolejnych elementów.
Metoda Vojty jest terapią, która nie sprawia dziecku bólu, narzekanie pod postacią stękania czy płaczu jest pozytywną reakcją świadczącą o odebraniu przez dziecko bodźców i wykonywaniu pracy.
Rafał Rosół, mgr fizjoterapii, certyfikowany fizjoterapeuta metody V.Vojty i NDT-Bobath, pracujący w Klinice Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w Katowicach.
CPN Ćwiczenia rozwijające (.pdf – 7 MB)
Dziecko z zaburzeniem neurorozwojowym (.doc – 100 kB)
Konferencja (.doc – 50 kB)
Znaczenie dla rehabilitacji metody Vojty (.doc – 100 kB)
Centrum Fizjoterapii i Wspomagania Rozwoju Joanny Surowińskiej www.manusmedica.pl