Drodzy Rodzice,
przed wyjściem ze szpitala do domu warto zadbać:
- o siebie – być wypoczętym, mieć listę lekarzy i pomocnych numerów, również tych do innych rodziców wcześniaków;
- o pokój, łóżeczko, otoczenie Waszego dziecka;
- o zasady wychodzenia na zewnątrz i spotkania z rodziną, znajomymi;
- o sposób opieki nad dzieckiem, jeśli nie możecie sprawować jej sami.
Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału: https://www.youtube.com/c/FundacjaWcześniakPośpiesznymNaŚwiat/videos. Bądźcie z nami co wtorek o 9:00 z poranną kawą! Poniżej znajdziecie też linki do innych nagrań z poradami dla rodziców wcześniaków.
Porady przygotowujące do wyjścia wcześniaka ze szpitala już do wysłuchania i obejrzenia w “Pośpiesznym na świat”:
Subskrybuj nasz kanałDrodzy Rodzice,
choć wielu z Was od momentu zostania rodzicem wcześniaka odlicza czas pobytu dziecka na oddziale do „magicznego” dnia wyjścia ze szpitala, to w przeddzień wypisu wielu z Was może poczuć przerażenie i paradoksalnie zaczyna się zastanawiać, czy aby na pewno dziecko nie potrzebuje już wsparcia w postaci urządzeń monitorujących jego życie oraz pomocy ze strony personelu szpitalnego. Zdarza się, że wielu rodziców, którzy na co dzień przebywali z dzieckiem w trakcie jego pobytu w inkubatorze i uczestniczyli nie tylko w zabiegach pielęgnacyjnych, ale często też medycznych (na pewno znajdą się rodzice, którzy podawali dziecku jedzenie przez sondę lub zakładali opaskę od pulsoksymetru), zaczyna wątpić w swoje umiejętności, postrzegając powrót do domu jako czyhające na dziecko liczne zagrożenia.
Drodzy Rodzice, Wasze obawy są w pełni zrozumiałe i świadczą o Waszej największej trosce i znajomości problemów, na jakie narażony jest wcześniak, ALE jeżeli Wasze dziecko otrzymało przepustkę, jaką jest wypis ze szpitala do domu, to oznacza to, że według wiedzy lekarzy poradzi sobie poza szpitalem, więc zaufajcie swojej intuicji i nabytym już umiejętnościom i cieszcie się, że nadszedł wreszcie upragniony dzień, w którym możecie wreszcie zabrać swoje maleństwo do domu i rozpocząć nowy etap wspólnego życia.
1. Przygotowania do wyjścia Waszego dziecka ze szpitala
Wasze dziecko niedługo wyjdzie ze szpitala i będą to jakby powtórne narodziny. Aby jak najlepiej przygotować się na jego przybycie, podajemy kilka rad rodziców, które mogą Wam pomóc:
- Spróbujcie odpocząć w czasie hospitalizacji Waszego niemowlęcia, by być w formie, gdy przyjmiecie je w domu.
- Stwórzcie jak najwcześniej swoją sieć: wybierzcie pediatrę (zapytajcie go, czy wykonuje wizyty domowe), spiszcie telefony do najbliższej przychodni rejonowej, apteki oraz do szpitala, w którym narodziło się Wasze dziecko. Za pośrednictwem Rodziców zrzeszonych w Programie „Mentor” przy Fundacji Wcześniak zbierzcie namiary na polecanych specjalistów i ośrodki medyczne, które mogą okazać się przydatne dla Waszego dziecka w Waszej okolicy zamieszkania.
- Sprawdźcie, czy w Waszym mieście działa Grupa Wsparcia dla rodziców wcześniaków. Jeżeli tak – warto sprawdzić termin najbliższego spotkania, aby móc w nim uczestniczyć. Terminy i informacje o miastach, w których działają Grupy Wsparcia, znajdziecie na stronie www.wczesniak.pl w dziale Grupy Wsparcia.
- Nie wahajcie się poprosić swojego otoczenia o pomoc, ale też nie wahajcie się – jeśli takie jest Wasze życzenie – powiedzieć, że nie chcecie przyjmować zbyt wielu wizyt i potrzebujecie czasu dla siebie, aby odnaleźć się w sytuacji.
- Zadajcie lekarzom wszelkie pytania, które przychodzą Wam do głowy, tak abyście byli gotowi na dzień zero. Możecie się skontaktować z oddziałem neonatologii nawet po przybyciu Waszego dziecka do domu, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub pytania.
- Pomyślcie o dniu wyjścia Waszego dziecka do domu i jego organizacji: fotelik samochodowy lub gondola, odpowiednie ubrania.
- Nie wahajcie się w trakcie hospitalizacji, przy wyjściu lub później, skonsultować z kimś, kto będzie mógł Wam pomóc: psychologiem, doradcą laktacyjnym… Możecie zadecydować o spotkaniu lub spotkaniach z członkiem personelu oddziałowego lub z kimś z zewnątrz: w tym celu pomówcie ze swoim lekarzem rodzinnym lub pediatrą, który na pewno poda Wam jakiś adres.
2. Organizacja życia domowego
W dniu wypisu ze szpitala możecie poczuć się tak, jakbyście zostali pozbawieni parasola ochronnego, jakim mógł być dla Was pobyt w szpitalu. Od teraz Wasze dziecko jest już tylko pod Waszą opieką i mimo że się lękacie i macie wątpliwości, to bądźcie dobrej myśli. Większość rodziców pamięta swoje obawy, jakie towarzyszyły im w pierwszych dniach samodzielnego życia w domu, jednak z czasem każdy przywyka do nowej sytuacji i zaczyna się w niej swobodnie odnajdować. Kiedy przywieziecie malucha do domu, zachowajcie wobec niego ten sam rozsądek i ostrożność, jak wobec dopiero co urodzonego donoszonego noworodka, z którym wychodzilibyście z oddziału położniczego. Wielu rodziców wraca do domu ze swym przedwcześnie narodzonym dzieckiem w okolicach planowanego terminu porodu, jednak część z nich wraca nawet przed tym terminem, dlatego nie zapominajmy, że nasz wcześniak wymaga szczególnej troski i opieki z naszej strony, zwłaszcza w tym pierwszym okresie po wyjściu ze szpitala.
Przedstawione pojęcia i rady mają Wam pomóc, jednak nie wahajcie się, szczególnie w pierwszym okresie, dzwonić na oddział szpitalny, na którym leżało dziecko, by uzyskać poradę, lub do Waszego pediatry czy innych rodziców wcześniaków mieszkających w Waszym mieście czy okolicy, do których kontakty uzyskacie za pośrednictwem Fundacji Wcześniak.
Łóżeczko, pokój i otoczenie Waszego wcześniaka
Dzieci urodzone jako wcześniaki ponoszą większe ryzyko rozwinięcia się w przyszłości astmy (szczególnie jeśli były wspomagane oddechowo w okresie okołoporodowym). Ich oskrzela są bardziej wrażliwe na ataki z zewnątrz, ważne jest więc, by je chronić.
- Pokój dziecka musi być regularnie wietrzony i sprzątany. Należy zachować w pomieszczeniach, gdzie przebywa dziecko, odpowiednią wilgotność (min. 50%), która jest podstawowym warunkiem wydolności oddechowej dziecka.
- Należy unikać umieszczania zbyt dużej ilości maskotek w jego łóżeczku i należy je regularnie prać.
- Niepotrzebne jest przegrzewanie jego pokoju.
- Należy zabronić wszelkiego dymu z papierosów w domu. Jeśli nie potraficie rzucić palenia, idźcie palić na zewnątrz! Ale pamiętajcie, że rozwój zmysłowy to również zapach, a zapach papierosów na Waszej skórze i włosach jest czynnikiem drażniącym dziecko.
- Pościel musi być dobrej jakości: unikajcie wełny i alergizujących piór; materac ma być sprężysty, dobrze dopasowany do brzegów łóżka (należy unikać zbyt miękkich poduszek, w które dziecko może się zapaść). Pierzyny, koce i jaśki są niebezpieczne w czasie pierwszego roku: lepiej jest ubrać dziecko w piżamę i śpiochy na nią, żeby nie zmarzło, niż narzucać na nie kolejną warstwę przykrycia.
- Kładźcie dziecko na plecach.
Wyjścia i kontakt ze światem zewnętrznym
Zachowujcie wobec Waszego dziecka rozsądek, tak jakby dopiero co się narodziło. Nie chodzi o trzymanie go „pod kloszem”, jednak w trakcie pierwszych tygodni:
- Nie warto wychodzić z noworodkiem, gdy warunki atmosferyczne są przykre nawet dla nas, jest bardzo zimno lub wręcz przeciwnie, bardzo ciepło, kiedy pada deszcz lub śnieg, albo wieje silny wiatr.
- Należy unikać miejsc publicznych, gdzie są tłumy (metro w godzinach szczytu, sklepy w weekendy), gdzie szczególnie roznoszą się wirusy.
- Należy unikać bliskich kontaktów z osobami chorymi lub nawet mającymi katar.
- W czasie spacerów w mieście należy unikać spacerówek, w których Wasze dziecko jest na poziomie wylotów rur wydechowych samochodów.
Sposób opieki
Jeśli musicie wrócić do pracy, lepiej jest unikać żłobka ze względu na ryzyko licznych infekcji (zapalenie jamy nosowo-gardłowej, zapalenie oskrzeli, wirusowe zapalenie jelit).
Powyższe jest koniecznością, jeśli:
- Wasze dziecko urodziło się przez 32 tc.
- Miało trudności oddechowe po urodzeniu.
- Ma poniżej roku.
- Wracacie do pracy w okresie zimowym (od października do marca).
Szczepienia i ochrona
Szczególnie ważne jest jak najlepsze chronienie Waszego dziecka i to bez odwlekania w czasie.
- Wszystkie zwyczajowe szczepionki muszą być podane według kalendarza szczepień obowiązującego dla dzieci urodzonych o czasie.
- Do tych szczepionek dodać należy szczepienie przeciwko pneumokokom i u wcześniaków skrajnych oraz tych, które długo były na wspomaganym oddechu, szczepienie przeciwko grypie podczas dwóch pierwszych zim. Zalecane jest, aby rodzice również zaszczepili się na grypę.
- Dzieci przedwcześnie urodzone należą do grupy ryzyka zakażeń wywołanych przez wirus RS, w skrócie RSV (Respiratory Syncytial Virus/Wirus Syncytium Nabłonka Oddechowego). Zapytaj lekarza lub pielęgniarkę neonatologiczną o profilaktykę zakażeń wywołanych przez wirus RS.
Poprzedni odcinek:
Pośpiesznym na świat – odcinek 33 – Relacje między rodzicami