Ty też możesz wesprzeć Fundację Wcześniak!
Drodzy Rodzice!
Tekst, który tutaj za chwilę Państwo przeczytacie, nie jest informacją pierwszej potrzeby dla Rodzica wcześniaka. Niemniej z punktu widzenia Fundacji Wcześniak temat opisany poniżej jest niezwykle ważny, ponieważ dotyczy jednego ze sposobów pozyskania środków finansowych na działalność związaną z dofinansowaniem rehabilitacji dla wcześniaków. Jest to sposób, na który macie Państwo realny wpływ, a mianowicie chodzi o przekazanie w rocznym rozliczeniu podatkowym ze swoim urzędem skarbowym 1,5% podatku na cele statutowe Fundacji.
Przychody z tego tytułu stanowią dla Fundacji Wcześniak około 80% jej wszystkich przychodów w ciągu roku. Środki z 1,5% procent podatku, wcześniej z 1% podatku, pozwalają na zrealizowanie większości działań związanych z działalnością pomocową Fundacji. Dużo prawda?
Dzięki tym środkom Fundacja Wcześniak jest w stanie skutecznie pomagać rodzicom wcześniaków!
Jak przekazać część podatku na cele Fundacji? Każdy, kto w danym roku podatkowym zadeklarował i opodatkował jakikolwiek dochód, może przekazać część zapłaconego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Do 31.12.2022 r. był to 1%, a od 01.01.2023 r. to już 1,5% podatku. Co ważne: TO NIC NIE KOSZTUJE. Zadeklarowana kwota jest przekazywana (zgodnie z oświadczeniem, jakim jest nasze rozliczenie podatkowe) z konta urzędu skarbowego na konto wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Jedyne co musimy zrobić, to ustalić numer KRS Organizacji, której chcemy przekazać owe środki i wpisać ten numer w odpowiednim miejscu zeznania rocznego (PIT 36, PIT 37, PIT 28 – w zależności od formy opodatkowania).
Przykład:
Większość programów do rozliczenia PIT przelicza kwotę darowizny automatycznie, nie muszą się więc Państwo głowić nad żadnymi wyliczeniami. To naprawdę nic nie kosztuje, a może pomóc wielu ludziom. Jeżeli nie zadeklarują Państwo przekazania tych środków jakiejkolwiek Organizacji, to zostają one w budżecie Państwa. Podejmując decyzję o przekazaniu części swojego podatku na rzecz Fundacji, macie Państwo realny wpływ na to, w jaki sposób zostaną wykorzystane Państwa podatki. Działalność Fundacji Wcześniak jest tego namacalnym przykładem.
Decyzja o przekazaniu części z zapłaconego przez Państwa podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego jest Państwa przywilejem, namawiam, aby z tego przywileju dobrowolnie nie rezygnować.
TWOJE ZEZNANIE PODATKOWE MA ZNACZENIE!
Mimo że w wielu przypadkach przekazywana przez Państwa kwota może wydawać się niska i zupełnie nieistotna, skumulowana z wpłatami wielu osób stanowi często o być albo nie być wielu Organizacji Pożytku Publicznego. Każda kwota jest istotna z punktu widzenia OPP. Nawet mała złotówka pomnożona przez sto tysięcy podatników, daje w rezultacie kwotę, dzięki której Fundacja jest w stanie pomagać potrzebującym.
„Niezbędnik rodzica wcześniaka” jest dziełem nie tylko Fundacji Wcześniak. To wspólne dzieło całej rzeszy darczyńców, którzy zechcieli nas wesprzeć. Przekazując swoje 1,5% podatku, staniecie się Państwo częścią tej wspaniałej społeczności, a „Niezbędnik…” również Państwa dziełem.
Z wyrazami szacunku
Cezary Piech
Główny Księgowy Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom
_________________________________________________________
Kto może przekazać 1,5% podatku za 2022 rok?
Zmiany wynikające z zapisów Polskiego Ładu dotyczą kwoty, którą podatnicy przekażą OPP w tym roku w rozliczeniu za 2022 rok. Zamiast dotychczasowego 1% podatku, przekażemy 1,5% podatku na cele społeczne.
1,5% podatku przekażą osoby, rozliczające się na formularzach: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz PIT-CFC. Swoje wsparcie mogą więc przekazać również osoby rozliczające podatek liniowo oraz zagraniczne spółki kontrolowane.
Skąd wiadomo, komu można przekazać 1,5% podatku?
Organizacje Pożytku Publicznego uprawnione do zbierania tego rodzaju darowizn, są wymienione w wykazie OPP na stronie https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/. Również Fundacja Wcześniak znajduje się w tym wykazie od 2010 roku. Organizacja oraz cel szczegółowy u podatnika, który w przeszłości przekazywał 1% podatku, znajdują się w zeznaniu udostępnionym w jego profilu Twój e-PIT. Można tam zarówno zatwierdzić zeznanie wraz z wybraną OPP oraz celem szczegółowym, jak również zmodyfikować je, wybierając inny cel szczegółowy lub inną organizację.
Kwota wolna od podatku
Polski Ład wprowadził podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Osoby, które nie osiągnęły takiej kwoty w dochodach, nie przekażą 1,5% podatku, ponieważ nie będą rozliczać podatku w ogóle.
Emeryci i renciści
Emeryci i renciści rozliczający się na formularzu PIT-OP także mają możliwość wskazania wybranego przez siebie celu społecznego i Organizacji Pożytku Publicznego. Jeżeli jednak nie zamierzają zmieniać tego celu, wyrażonego już rok wcześniej, nie muszą składać nowego formularza. Jest to kolejna zmiana wynikająca z zapisów Polskiego Ładu.
Termin przekazania 1,5% podatku:
PIT 28 i PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2022 r. – do 2 maja 2023 r.
PIT-CFC – do 2 października 2023 r.
Przekaż 1,5% podatku wcześniakom: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000191989/
Gazeta Podatkowa nr 9 z 30.01.203 r. https://gazetapodatkowa.gofin.pl/artykul/18/o-czym-czytelnik-wiedziec-powinien/228425/wsparcie-opp-w-pit-za-2022-r.