Zmiana pieluszki

 

Delikatna skóra wcześniaka wymaga szczególnej dbałości zwłaszcza w okolicach podatnych na występowanie podrażnień. Takim miejscem jest przede wszystkim okolica pieluszki, gdyż tam najczęściej pojawiają się odparzenia. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości skóry występująca u niemowląt. Objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem skóry narażonej na kontakt z moczem i kałem w miejscu przylegania pieluszki do ciała. Niemal każde dziecko w pewnym okresie swego życia, najczęściej pomiędzy 4. a 18. miesiącem, choruje na pieluszkowe zapalenie skóry. Główną przyczyną tej dolegliwości jest ciepło iwilgoć, jakie powstają w zamkniętym środowisku pod pieluchą, tarcie i otarcia oraz kontakt z moczem i kałem. Prawdopodobieństwo pieluszkowego zapalenia skóry zwiększają: rzadka zmiana pieluszki, nieodpowiednie mycie skóry dziecka (wskazane są specjalne płyny do mycia zamiast mydła), dolegliwości związane z ząbkowaniem, częste, luźne stolce.
Pieluszkowemu zapaleniu skóry można zapobiegać poprzez odpowiednią pielęgnację i ochronę. Specjalnie opracowane kosmetyki, niezwykle łagodne, pozwalają utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry dziecka oraz ochronić ją przed niekorzystnym działaniem czynników powodujących podrażnienia.

Pupa niemowlęcia jest narażona na odparzenia. Dlatego przy każdej zmianie pieluchy należy ją chronić, stosując odpowiednie preparaty np. takie jak wspomniane wyżej kremy, które zapobiegają odparzeniom i otarciom.
Niektóre mamy wybierają zamiast kremów puder który pomaga zredukować tarcie, a także ma działanie ochładzające i osuszające. Możemy również nakładać cienką warstwę pudru w fałdach skórnych, np. pod paszkami lub pod szyjką. Pudry świetnie spisują się zwłaszcza latem.

Stosując puder, należy pamiętać, aby był nakładany na czystą i suchą skórę. Przy zabiegach pielęgnacyjnych przeciwdziałających odparzeniom nie wolno zapominać również o bardzo korzystnym wietrzeniu fałdów skórnych i pośladków po oczyszczeniu, a przed nałożeniem kosmetyków (oliwki, kremu czy pudru).

Scroll to Top