kąpiel wcześniaka

Kąpiel wcześniaka

Kąpiel maluszka należy do podstawowych zabiegów w pielęgnacji noworodków i niemowląt. Jest rutynowym zabiegiem wykonywanym niemal każdego dnia.

Postęp w sposobie kąpieli niemowląt polega na wprowadzeniu płynu do mycia. Najlepsze płyny do mycia mogą być bezpiecznie używane nawet u wcześniaków. Została w nich zastosowana nowa generacja środków kosmetycznych, tzw. syndentów. Płyny do mycia zawierają duże cząsteczki, które mają idealne właściwości myjące i są łagodne dla bariery ochronnej naskórka.

W przeciwieństwie do mydeł, które mogą uszkadzać barierę lipidową, zmieniając jednocześnie pH skóry, płyny do mycia są łagodne dla skóry noworodka jak czysta woda i tym samym polecane nawet dla skóry wrażliwej. Niektóre płyny, dzięki dodatkowi oliwki, również natłuszczają skórę dziecka. Nie zwalnia nas to jednak z zabezpieczania po kąpieli środkami ochronnymi całego ciała, a zwłaszcza licznych fałdek skórnych noworodka czy niemowlęcia.

Kosmetyki stosowane do higieny ciała wcześniaków powinny być bardzo delikatne, tak aby nie naruszały ochronnej warstwy naskórka.

Obok mycia ciała podczas kąpieli należy umyć główkę dziecka. Jeżeli główka dziecka jest już pokryta włoskami, możemy bez względu na jego wiek używać szamponów przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Są to łagodne preparaty, o neutralnym odczynie pH, część z nich nie podrażnia oczu, wobec czego nie wywołują negatywnych odczuć u kąpanego dziecka. Należy pamiętać, że niemowlę nie ma dobrze rozwiniętego odruchu mrugania (podczas kąpieli a nawet mycia włosków dziecko zazwyczaj ma szeroko otwarte oczy), a co się z tym wiąże, szampon z łatwością może dostać się do oczu, dlatego ważne jest, aby stosować szampon z formułą, która nie wywołuje łzawienia w kontakcie ze spojówką oka.

Jak kąpać niemowlę bez użycia wanienki?

  1. Połóż dziecko na miękkim ręczniku albo na wyściełanym gąbką przewijaku, jeżeli dziecko jest całe rozebrane należy okrywać części ciała które akurat nie są myte pieluszką lub ręcznikiem po to aby nie wyziębić malca.
  2. Przy pomocy bawełnianych wacików oraz ciepłej przegotowanej wody przemyj okolice oczu dziecka. Okolice genitaliów myj oraz spłukuj w kierunku od przodu ku tyłowi. Zwłaszcza u dziewczynek czynności te należy wykonywać starannie, ale bardzo delikatnie. Zawsze używaj nowego wacika przy każdym ruchu myjącym, (np. jeden wacik do jednego oczka, kolejny nowy do drugiego itp.)
  3. Do reszty ciała użyj czystej delikatnej myjki.
  4. Nałóż szampon na główkę dziecka, zwracając przy tym uwagę, by nie dostał się do oczu. Delikatnie umyj główkę, a następnie, przytrzymując dziecko najlepiej zawinięte w ręcznik, dokładnie spłucz np. nad wanienką.
Scroll to Top