rozwój psychoruchowy

Masaż pełen miłości

Otoczenie

Dziecko będzie lepiej się czuło, gdy w pokoju będzie cicho i ciepło. Temperatura w pomieszczeniu powinna być stała i wynosić ok. 26°C, gdyż niemowlę szybciej traci ciepło niż dorosły. Wybierz miejsce, w którym można się swobodnie poruszać, unikaj bezpośredniego nasłonecznienia. Upewnij się, że w pobliżu nie ma żadnych przedmiotów czy gorących napojów, które mogą upaść lub wylać się na Twoje dziecko, wyłącz wszystkie niebezpieczne urządzenia. Najlepszym, ze względu na ryzyko upadku, miejscem do masowania niemowlęcia jest podłoga. Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki i wyprowadź zwierzęta z pokoju.
Połóż dziecko na czystej, wygodnej powierzchni, najlepiej na materacyku do zmieniania pieluszek przykrytym miękkim ręcznikiem. Staraj się stworzyć miłą, spokojną atmosferę, możesz włączyć w tle uspokajającą muzykę, wyłącz telefon, aby nikt Wam nie przeszkadzał. Postaw oliwkę w dogodnym miejscu, ale poza zasięgiem dziecka.

Ty
Masowanie dziecka jest intymną forma dotyku, dlatego duże znaczenie ma to, aby osoba wykonująca masaż znała dziecko i rozumiała jego potrzeby, język ciała i sygnały głosowe. Skóra niemowlęcia jest miękka i delikatna, dlatego sprawdź, czy na rękach nie masz żadnych szorstkich miejsc, a Twoje paznokcie są krótkie i bez ostrych brzegów, zdejmij też biżuterię i zegarek. Nigdy nie masuj dziecka, jeśli cierpisz na infekcję skóry. W luźnym ubraniu będzie Ci znacznie wygodniej podczas masażu. Zanim zaczniesz, umyj starannie ręce łagodnym mydłem, aby były ciepłe i czyste. Zrelaksuj się i skoncentruj na dziecku. Pamiętaj że masaż to przyjemność, nie powinnaś więc traktowac tej czynności jako obowiązek, nie powinnaś również podejmować się masażu jeżli jesteś nerwowa lub rozdrażniona. Lepiej przełożyc wdedy masaż na inny czas. Dziecko jak mały “barometr” wyczuwa twój nastrój i zamiast przyjemności jaką powinno czerpac z masażu będzie równie nerwowe jak ty a nawet może płakać. Z takiego masażu nic nie płynie.

Niemowlę
Najlepiej, aby w trakcie masażu dziecko było rozebrane. Oczyść skórę niemowlęcia, szczególnie tam, gdzie zakrywa ją pieluszka, ale nie zdejmuj od razu pieluchy, ponieważ na początku dziecko będzie czuło się niepewnie. Po rozebraniu niemowlęcia podłóż pieluszkę na wypadek, gdyby w trakcie masażu doszło do wypróżnienia. Jeśli tak się stanie, przerwij na chwilę i oczyść dziecko. Najlepsza pora na masaż, to co najmniej półtorej godziny po karmieniu, gdy Twój maluszek przetrawi pokarm i nie czuje się jeszcze głodny. Zapoznaj się z wykazem przeciwwskazań. Nie powinno masować się dzieci chorych, ani tych u których istnieją przeciwwskazania do tego typu aktywności. Twój pediatra z pewnością doradzi ci w tym temacie.
Niektóre niemowlęta są zaniepokojone podczas pierwszego masażu. Gdy tak się stanie, przerwij masowanie, okryj i uspokój dziecko. Zawsze reaguj na życzenia swojego maleństwa – im więcej masz kontaktów z dzieckiem, tym łatwiej zrozumiesz jego sygnały i potrzeby. Dzięki temu niemowlę obdarzy Cię większym zaufaniem.
Czas poświęcony na masaż zależy od zachowania dziecka. Najlepiej, gdy trwa on dziesięć minut lub dopóty, dopóki dziecko czuje się dobrze – kieruj się reakcjami malucha i przestań, gdy tylko pokaże, że ma dość.

Korzyści płynące z masażu
Masaż jest silną formą komunikacji, która wzmacnia więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem, jeszcze bardziej ich do siebie zbliża. Masowanie sprawia radość, uspokaja i relaksuje dziecko, pomaga w jego rozwoju fizycznym. Uważa się, że masaż niemowlęcia ma pozytywny wpływ na wszystkie układy i może:

  • pomóc dziecku w oddychaniu,
  • usprawnić jego układ odpornościowy,
  • przyspieszyć usuwanie produktów przemiany materii i toksyn przez skórę,
  • wspomóc trawienie i przynieść ulgę w kolce i zaparciu,
  • sprzyjać dobremu napięciu mięśni,
  • uspokoić dziecko i pomóc mu zasnąć.

Wybór oliwki do masażu
Do masażu należy używać tylko oliwki specjalnie przeznaczonej dla niemowląt. Powinna być ona łagodna, a dodatkowo chronić i pielęgnować delikatną skórę noworodków.

Przeciwwskazania do masażu
Nie masuj niemowlęcia, jeśli:

  • nie zostało dokładnie zbadane; zwykle takie badanie ma miejsce między szóstym a ósmym tygodniem po urodzeniu,
  • ma niestabilne stawy, kruche kości lub złamanie,
  • przeszło szczepienie nie dawniej niż tydzień temu lub utrzymują się jeszcze odczyny poszczepienne,
  • przyjmuje lekarstwo w dowolnej postaci,
  • ma infekcję skóry, wysypkę, egzemę, skaleczenie,
  • ma innego rodzaju zapalenie lub problemy zdrowotne.
  • Jeżeli istnieją inne przeciwwskazania do tego typu aktywności, porozmawiaj na ten temat z pediatrą.

Osoba wykonująca masaż również powinna być zdrowa i zrelaksowana. W razie wątpliwości poproś lekarza o poradę.

Scroll to Top