zawieszenie urlopu macierzyńskiego

Zawieszenie urlopu macierzyńskiego

Zawieszenie urlopu macierzyńskiego w przypadku mam wcześniaków to kwestia, która Was bardzo interesuje i niepokoi jednocześnie. Często martwicie się, że czas, który powinnyście spędzać w domu, z dzieckiem, jako kwintesencja urlopu macierzyńskiego – spędzacie jednak osobno – mama w domu, dziecko w szpitalu. Kiedy więc można zawiesić urlop macierzyński?

Po powrocie do domu moje dziecko zachorowało i znów jest w szpitalu. Nie wróciłam jeszcze do pracy po porodzie. Czy mogę w tym czasie wziąć zwolnienie na dziecko?

To rzeczywiście jest bardzo ważny aspekt, żeby o tym pamiętać, że mamie w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ale później też wychowawczego nie przysługuje zasiłek chorobowy: ani na siebie, ani na dziecko. Co więcej, co do zasady np. tato też nie będzie mógł w tym czasie skorzystać z zasiłku chorobowego – znowu: czy na dziecko, czy na mamę.

Dlaczego? Dlatego, że przyjmuje się, że mama jest tą osobą stale sprawującą opiekę nad dzieckiem. Po porodzie tata ma możliwość skorzystania z opieki na mamę dziecka po porodzie, ale zasiłek opiekuńczy na dziecko jest wykluczony, chyba że ewentualnie będzie to kwestia drugiego porodu czy choroby mamy wykluczającej możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem. W tym przypadku urlop macierzyński nam się nie „odłoży”, nie przesunie, bo nie możemy korzystać z zasiłku opiekuńczego, bo po prostu ta opieka nad dzieckiem chorym sprawowana jest w ramach urlopu macierzyńskiego.

 

Co to znaczy „zawieszenie urlopu macierzyńskiego”?

To jest uzupełnienie tak naprawdę tej poprzedniej części i tego chorowania dziecka na urlopie macierzyńskim, bo bardzo mało osób wie i bardzo rzadko się o tym mówi, natomiast chodzi tutaj o choroby, które się wiążą z hospitalizacją dziecka. Jeśli nasze dziecko w tym pierwszym roku życia jest hospitalizowane, to możemy urlop zawiesić. Czyli my go nie przerywamy, on nie przepadnie, nie ma znaczenia, z jakiej formy urlopu korzystamy, po prostu przynosimy do pracodawcy zaświadczenie, że dziecko jest hospitalizowane i tego dnia urlop ulega zawieszeniu. On się odwiesi w momencie, kiedy przyniesiemy znowu zaświadczenie, że dziecko już hospitalizację zakończyło.

Jak zawiesić urlop macierzyński?

Natomiast tutaj zawsze też trzeba pamiętać o tym, co ma zrobić mama: bo jeśli mama zawiesza urlop macierzyński, to z automatu powinna teoretycznie wrócić do pracy, bo staje się pracownikiem. Wiadomo, że jeśli mamy malutkie dziecko w szpitalu, to raczej tego nie zrobimy, więc wchodzi w grę urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny, tutaj wchodzi w grę zasiłek opiekuńczy na dziecko. Czasami chorowanie po prostu na siebie – bo takie przypadki też są. De facto z tego uprawnienia dość często mogą skorzystać mamy wcześniaków, ale muszą pamiętać, że najwcześniej urlop można zawiesić po 8 tygodniach od narodzin dziecka. Przyjmuje się, że te pierwsze 8 tygodni, to jest też czas rekonwalescencji mamy. Pomimo tego, że w przypadku hospitalizacji tych najmniejszych dzieci przydałoby się od razu ten urlop zawieszać, to musimy liczyć się z tym, że te 8 tygodni jest niewzruszalne, mama musi je wykorzystać, po 8 tygodniach można urlop zawiesić.

Na Wasze pytania o urlop macierzyński odpowiedziała Marzena Pilarz-Herzyk  – Mama Prawniczka. Wszystkie pytania i odpowiedzi znajdziecie w naszym programie „Pośpiesznym na świat” pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=AH1b-SkPRmY&t=496s.

  • W dniu porodu nie byłam jeszcze na zwolnieniu z powodu ciąży. Czy po urodzeniu przysługuje mi L4 czy urlop macierzyński?
  • Jaki wymiar urlopu macierzyńskiego mi przysługuje? 
  • Czy jeśli jestem na urlopie macierzyńskim, to tata dziecka może w tym czasie być na urlopie ojcowskim?
  • Czy jeśli nie pobrałam przysługującego urlopu macierzyńskiego 6 tygodni przed porodem, to czy mogę go wykorzystać dodatkowo do puli urlopu macierzyńskiego po porodzie?
  • Moje dziecko zmarło. Czy przysługuje mi jakiś urlop z tego powodu?
  • Po powrocie do domu moje dziecko zachorowało i znów jest w szpitalu. Nie wróciłam jeszcze do pracy po porodzie. Czy mogę w tym czasie wziąć zwolnienie na dziecko?
  •  Co to znaczy „zawiesić urlop macierzyński”?
  •  Czy jakakolwiek sytuacja jest w stanie spowodować, że przepadnie nam urlop macierzyński?
  • Czy to prawda, że urlop macierzyński trwa rok?
  • Jaka jest różnica między urlopem macierzyńskim a rodzicielskim?
  • Jeśli jestem na urlopie macierzyńskim i nie wykonuję pracy, to jaki zasiłek mi przysługuje?
  •  Jakie dokumenty i w jakim terminie należy złożyć, aby otrzymać zasiłek macierzyński?
  • Czy zasiłek przysługuje tylko w przypadku umowy o pracę?
Scroll to Top

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia przeglądania i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie strony. Korzystając dalej z tej strony, potwierdzasz i akceptujesz używanie plików cookie.

Akceptuj wszystkie Akceptuj tylko wymagane