Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada 2013 r.

W niedzielę 17 listopada po raz trzeci obchodzony będzie Światowy Dzień Wcześniaka. Dla uczczenia tego wydarzenia Fundacja Wcześniak, we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka, Szpitalem Specjalistycznym św. Zofii oraz Szpitalem Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, przygotowała wystawę pt. ?Oni też byli wcześniakami?, nawiązującą do sławnych ludzi, którzy byli wcześniakami i dokonali wielkich osiągnięć. Otwarcie wystawy zdjęć odbędzie się 17 listopada 2013 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zlokalizowanym przy ul. Księcia Trojdena 2a w Warszawie. Otworzą ją uroczyście Krajowy Konsultant ds. Neonatologii Pani Profesor dr hab. Ewa Helwich oraz Prezes Fundacji Wcześniak dr Tomasz Makaruk.

Ponadto, w ramach obchodów Światowego Dnia Wcześniaka w wielu krajach na świecie kluczowe i najbardziej charakterystyczne budowle zostaną podświetlone kolorem obchodów ? na fioletowo. W poprzednich latach fioletowe barwy przybrały takie budynki jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Empire State Building w Stanach Zjednoczonych i CN Tower w Kanadzie. W tym roku w Polsce zostaną podświetlone następujące obiekty: w Warszawie – Muzeum Narodowe, Most Śląsko-Dąbrowski, Szpital Specjalistyczny św. Zofii, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej, w Katowicach – Hala Widowiskowa ?Spodek?, w Krakowie – Kładka im. Ojca Bernatka.

Wśród miast, które zgodziły się objąć swoim patronatem obchody Światowego Dnia Wcześniaka w Polsce, znajdują się: Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań i Łódź.

Fundacja Wcześniak jest także partnerem akcji Europejskiej Fundacji na Rzecz Opieki nad Przedwcześnie Urodzonymi Niemowlętami (EFCNI), wzywającej sławnych artystów do wsparcia działań na rzecz zwiększenia poziomu opieki nad wcześniakami w ramach obchodów Światowego Dnia Wcześniaka. Wybrane dzieła sztuki, odzwierciedlające szeroki wachlarz emocji towarzyszących rodzicom przedwcześnie urodzonych dzieci ? strach, nadzieję, zaufanie, wiarę, miłość, zostaną zaprezentowane na tygodniowej wystawie pt. ?Socks for Life? w Parlamencie Europejskim w Brukseli w kwietniu 2014 r.

Za przykładem Fundacji Wcześniak, Światowy Dzień Wcześniaka świętuje się także w różnych szpitalach w całej Polsce. Oprócz zdjęć i wystawy prac wcześniaków oddziały neonatologiczne przyozdabia się sznurem ze skarpetkami, które są znakiem rozpoznawczym obchodów Światowego Dnia Wcześniaka na całym świecie. Skarpetki symbolizują stwierdzenie, że 1 na 10 dzieci rodzi sie przedwcześnie – dlatego sznur 9 większych skarpetek i 1 malutkiej wśród nich ma być wizualnym zobrazowaniem tego faktu.

 

Scroll to Top