Zdrowie wcześniaka

Przeniesienie wcześniaka do innego szpitala

Czy mogę przenieść dziecko do innego szpitala bliżej mojego domu?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła prof. dr hab. Ewa Helwich – Krajowy Konsultant w dziedzinie neonatologii. Więcej wyjaśnień oraz odpowiedzi na Państwa pytania prezentujemy w programie “Pośpiesznym na świat”: https://wczesniak.pl/pospiesznym-na-swiat-odcinek-22-porady-eksperta-rozmowa-z-prof-dr-hab-ewa-helwich/

Rozumiem oczywiście, że rodzice chcieliby mieć dziecko najbliżej możliwie siebie. Ale tutaj potrzebna jest duża rozwaga, bo wiecie Państwo, że opieka i leczenie, i diagnostyka tych najmniejszych dzieci, tych bardzo kruchych, tych które wymagają specjalnych zabiegów – wymaga także specjalnego zaplecza i laboratoryjnego i wymaga specjalnej aparatury, żeby śledzić czynności życiowe dziecka. Ze względu na tą jego kruchość i to, że jakaś nieprawidłowość może być trudna do odwrócenia, jeśli zostanie niezauważona we właściwym czasie. Tutaj ta rozwaga jest ogromnie potrzebna, żeby najlepiej optymalnie określić czas, kiedy dziecko już nie wymaga takiego monitorowania dokładnego z dnia na dzień, kiedy może już zostać wyjęty z inkubatora do łóżeczka. No i wtedy można rzeczywiście myśleć o jakimś transportowania dziecka bliżej domu, bliżej miejsca zamieszkania rodziców do oddziału szpitalnego, który potrafi tę opiekę przejąć.

W tej chwili w dziedzinie opieki nad najmniejszymi dziećmi my mamy podział trójstopniowy szpitali i oddziałów. Dziecko, które rodzi się za wcześnie, bardzo za wcześnie, rodzi się zwykle w szpitalu trzeciego stopnia opieki. Takiego, który właśnie ma Intensywną Terapię, na której zgromadzony jest bardzo drogi sprzęt i aparatura. I ta monitorująca i ratująca życie. Tam, gdzie są laboratoria, które potrafią zrobić badania z bardzo niewielkiej objętości krwi. Jednym słowem szpitale, które są przeznaczone do opieki i ratowania życia tym najmniejszym dzieciom. Potem jest drugi stopień opieki. To są szpitale, które właśnie już w sytuacji, kiedy dziecko jest pozyskane dla życia, potrafią przejąć nad nim opiekę i na zasadzie patologii noworodka – oddziału patologii noworodka, a już nie intensywnej terapii, dalej się nimi zająć. Więc taki szpital bliżej domu, jeśli jest zlokalizowany bliżej domu rodziców może przejąć bezpiecznie opiekę. I wtedy wiemy, że te tygodnie, miesiące leczenia dziecka po intensywnej terapii nie zostaną “zmarnowane” gdzieś w szpitalu, gdzie by zabrakło ludzi odpowiednio doświadczonych i pielęgniarek, i lekarzy, i tego zaplecza, które jest niezbędne dla kontynuowania opieki.

POWRÓT WCZEŚNIAKA DO DOMU: Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Scroll to Top