POWRÓT WCZEŚNIAKA DO DOMU: Przygotowania do wyjścia Waszego dziecka ze szpitala

Drodzy Rodzice,

choć wielu z Was od momentu zostania rodzicem wcześniaka odlicza czas pobytu dziecka na oddziale do „magicznego” dnia wyjścia ze szpitala, to w przeddzień wypisu wielu z Was może poczuć przerażenie i paradoksalnie zaczyna się zastanawiać, czy aby na pewno dziecko nie potrzebuje już wsparcia w postaci urządzeń monitorujących jego życie oraz pomocy ze strony personelu szpitalnego. Zdarza się, że wielu rodziców, którzy na co dzień przebywali z dzieckiem w trakcie jego pobytu w inkubatorze i uczestniczyli nie tylko w zabiegach pielęgnacyjnych, ale często też medycznych (na pewno znajdą się rodzice, którzy podawali dziecku jedzenie przez sondę lub zakładali opaskę od pulsoksymetru), zaczyna wątpić w swoje umiejętności, postrzegając powrót do domu jako czyhające na dziecko liczne zagrożenia.

Drodzy Rodzice, Wasze obawy są w pełni zrozumiałe i świadczą o Waszej największej trosce i znajomości problemów, na jakie narażony jest wcześniak, ALE jeżeli Wasze dziecko otrzymało przepustkę, jaką jest wypis ze szpitala do domu, to oznacza to, że według wiedzy lekarzy poradzi sobie poza szpitalem, więc zaufajcie swojej intuicji i nabytym już umiejętnościom i cieszcie się, że nadszedł wreszcie upragniony dzień, w którym możecie wreszcie zabrać swoje maleństwo do domu i rozpocząć nowy etap wspólnego życia.

Przygotowania do wyjścia Waszego dziecka ze szpitala

Wasze dziecko niedługo wyjdzie ze szpitala i będą to jakby powtórne narodziny. Aby jak najlepiej przygotować się na jego przybycie, podajemy kilka rad rodziców, które mogą Wam pomóc:

  • Spróbujcie odpocząć w czasie hospitalizacji Waszego niemowlęcia, by być w formie, gdy przyjmiecie je w domu.
  • Stwórzcie jak najwcześniej swoją sieć: wybierzcie pediatrę (zapytajcie go, czy wykonuje wizyty domowe), spiszcie telefony do najbliższej przychodni rejonowej, apteki oraz do szpitala, w którym narodziło się Wasze dziecko. Za pośrednictwem Rodziców zrzeszonych w Programie „Mentor” przy Fundacji Wcześniak zbierzcie namiary na polecanych specjalistów i ośrodki medyczne, które mogą okazać się przydatne dla Waszego dziecka w Waszej okolicy zamieszkania.
  • Sprawdźcie, czy w Waszym mieście działa Grupa Wsparcia dla rodziców wcześniaków. Jeżeli tak – warto sprawdzić termin najbliższego spotkania, aby móc w nim uczestniczyć. Terminy i informacje o miastach, w których działają Grupy Wsparcia, znajdziecie na stronie www.wczesniak.pl w dziale Grupy Wsparcia.
  • Nie wahajcie się poprosić swojego otoczenia o pomoc, ale też nie wahajcie się – jeśli takie jest Wasze życzenie – powiedzieć, że nie chcecie przyjmować zbyt wielu wizyt i potrzebujecie czasu dla siebie, aby odnaleźć się w sytuacji.
  • Zadajcie lekarzom wszelkie pytania, które przychodzą Wam do głowy, tak abyście byli gotowi na dzień zero. Możecie się skontaktować z oddziałem neonatologii nawet po przybyciu Waszego dziecka do domu, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub pytania.
  • Pomyślcie o dniu wyjścia Waszego dziecka do domu i jego organizacji: fotelik samochodowy lub gondola, odpowiednie ubrania.
  • Nie wahajcie się w trakcie hospitalizacji, przy wyjściu lub później, skonsultować z kimś, kto będzie mógł Wam pomóc: psychologiem, doradcą laktacyjnym… Możecie zadecydować o spotkaniu lub spotkaniach z członkiem personelu oddziałowego lub z kimś z zewnątrz: w tym celu pomówcie ze swoim lekarzem rodzinnym lub pediatrą, który na pewno poda Wam jakiś adres.

POWRÓT WCZEŚNIAKA DO DOMU: Wskazówki dotyczące pielęgnacji

POWRÓT DO DOMU: Organizacja życia domowego

_______________

Artykuł pochodzi z “Niezbędnika rodzica wcześniaka”, który możemy wydawać dzięki Waszym darowiznom oraz wpłatom z 1% podatku. Przekaż proszę swój 1% wpisując w rozliczeniu KRS 0000191989.

 

Scroll to Top

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia przeglądania i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie strony. Korzystając dalej z tej strony, potwierdzasz i akceptujesz używanie plików cookie.

Akceptuj wszystkie Akceptuj tylko wymagane