Rocznie 15 milionów dzieci przychodzi na świat przedwcześnie, co oznacza 1 na 10 urodzeń (w skali globalnej). Większość z tych dzieci trafia na oddziały neonatologiczne, oddziały intensywnej terapii. Nie jest to plan i droga, jaką widzieli przed sobą świeżo upieczeni rodzice. Życie stawia przed nimi wyzwania zupełnie inne niż te, które zakładali. Rzeczywistość, z jaką muszą się zmierzyć, znacznie różni się od ich planów i marzeń. Aby lepiej radzić sobie w takiej sytuacji, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.
1. Poznaj oddział noworodkowy i neonatologiczny
Jeżeli przypuszczasz lub wiesz, że Twoje dziecko może trafić na oddział noworodkowy, zapoznaj się z nowym otoczeniem. Zobacz, gdzie się znajduje, jak wygląda. Chociaż wszystkie te oddziały są różne, jednak łączą je pewne wspólne cechy – pełno w nich łóżeczek i inkubatorów ustawionych pod ścianami w salach. Przy każdym łóżeczku i inkubatorze znajduje się sprzęt medyczny monitorujący pracę serca i oddech dziecka. Wszystkie te urządzenia razem mogą wydawać różne dźwięki. Ważne, aby nie zapominać, że cała aparatura medyczna otaczająca noworodka jest dla niego całkowicie bezpieczna i konieczna do prawidłowego rozwoju.
Jeżeli Twój przedwczesny poród Cię zaskoczył (lub Twoje dziecko znajdzie się na takim oddziale z innych powodów), dowiedz się, czy istnieje możliwość aby ktoś zabrał Cię na ten oddział, pokazał drogę (ktoś z rodziny bądź personelu medycznego). Zapytaj o pokój do karmienia, możliwość oddawania pokarmu dla swojego dziecka, konsultacje z położną laktacyjną na tym oddziale.
Dowiedz się, w których godzinach możesz konsultować się z lekarzami i czy szpital oferuje hotele dla rodziców.
2. Poznaj swoje uczucia
Dziecko na oddziale dla noworodków to ogromny kryzys dla rodziców, jednocześnie ogromna radość z jego narodzin. Musisz dać sobie prawo do odczuwania różnych emocji, nawet tych sprzecznych. Może pojawić się ich wiele – od lęku, paniki, po apatię i zaprzeczenie rzeczywistości. Bądź dla siebie wyrozumiała.
3. Poznaj lekarzy, pielęgniarki oraz cały personel opiekujący się Twoim dzieckiem
Pamiętaj, że cała ta „drużyna” stoi po Twojej stronie, po stronie życia i zdrowia Twojego dziecka. Zasięgnij informacji:
- kto jest lekarzem prowadzącym Twoje dziecko i jak możesz się z nim kontaktować,
- jakie są rokowania,
- czy są jakieś zmiany w kondycji zdrowia dziecka,
- jak możesz się kontaktować ze szpitalem, gdy nie ma Cię przy dziecku,
- jakie badania zostały i jakie będą wykonane,
- co możesz zrobić, aby pomóc,
Pamiętaj, że nie musisz od razu otrzymać odpowiedzi na Twoje pytania, niektóre przyjdą z czasem. Zapisuj wszystkie wątpliwości, które będą przychodzić Ci do głowy. Pozwól sobie na bycie rodzicem w trudnej sytuacji. Nikt nie będzie miał Ci za złe, że czytasz pytania z kartki, czy zapisujesz trudne, medyczne terminy. Jeżeli istnieje taka możliwość, na rozmowy z lekarzami zabierz ze sobą kogoś z bliskiej rodziny – taka ilość informacji może być dla Ciebie trudna do zapamiętania.
4. Poznaj swoje dziecko
Fakt, że Twoje dziecko trafiło na oddział opieki noworodkowej nie oznacza, że nie możesz się nim zajmować. Zapytaj personel medyczny, czy możesz wziąć swoje dziecko na ręce, zapytaj o możliwość karmienia, przewijania. Jeżeli dotyk nie jest możliwy, pamiętaj że możesz mu cichutko czytać i śpiewać. Zapytaj, czy możesz przynieść jakąś małą zabawkę, smoczek itp.
5. Poszukaj wsparcia
Może to być ktoś z bliskiej rodziny, przyjaciel. Osoba, która Cię wysłucha, do której możesz zwrócić się o pomoc lub po prostu przy której możesz się wypłakać. Jeśli trudno Ci znaleźć taką osobę, zapytaj o konsultacje z psychologiem na oddziale (wiele szpitali oferuje takie usługi). Możesz również poszukać wsparcia na forach internetowych i fundacjach tj. www.wczesniak.pl
6. Rutyna
Spróbuj wypełnić swój plan dnia tak, aby pogodzić swoją pracę, rodzinę z odwiedzinami w szpitalu. Pamiętaj, że Twoje nowo narodzone dziecko potrzebuje Twojej obecności, ale również potrzebuje troszkę czasu dla siebie.
7. Zapisuj swoje przeżycia
Niektórym osobom bardzo pomaga zapisywanie i „wylewanie” swoich emocji na papier. Możesz również prowadzić dziennik z wydarzeń Waszego wspólnego życia, zapisuj wrażenia z pierwszego dotyku, pierwszej zmiany pieluszki, pierwszego karmienia. Wielu rodziców prowadzi blogi internetowe, które pomagają również innym rodzicom radzić sobie w podobnych sytuacjach.
8. Wspieranie się nawzajem
Pamiętaj, że każdy przeżywa swoje emocje w różny sposób. Nie oczekuj więc od partnera symbiozy w przeżywaniu. Każdy reaguje inaczej i inaczej to okazuje. Dajcie sobie szansę na własne emocje i bądźcie dla siebie wsparciem w tych trudnych chwilach.
9. Naucz się prosić o pomoc
W tej nowej, trudnej sytuacji być może będziesz musiał poprosić kogoś o pomoc, nie bój się i nie wstydź się tego. Ludzie lubią być pomocni i również czerpią z tego radość. Poproś kogoś z rodziny, by zaopiekował się Twoimi dziećmi, pomógł w zakupach czy innych czynnościach domowych, które w tym czasie mogą być dla Ciebie zbyt obciążające. To nic złego, jeżeli nie poradzisz sobie ze wszystkim. Spróbuj nauczyć się przyjmować oferty pomocy bez zażenowania. Daj sobie też czas na chwilę odpoczynku, relaksu – to szczególnie ważne, bo aby zająć się innymi, trzeba najpierw zatroszczyć się o siebie.
10. Ciesz się z małych rzeczy
Pamiętaj, że to, co dla Ciebie jest niewielkim postępem dla wcześniaka jest ogromnym krokiem. Staraj się czerpać radość z każdego postępu Twojego dziecka.
Autorka:
mgr Anna Janiszewska, psycholog, psychoterapeuta, www.annajaniszewska.pl
Artykuł pochodzi z „Niezbędnika rodzica wcześniaka”. Jeśli chcesz zapoznać się z pozostałymi treściami, zapraszamy na stronę http://wczesniak.trazkademos.com/niezbednik/. Tam również możesz zamówić bezpłatnie „Niezbędnik…” w wersji papierowej do domu lub do szpitala.