Pośpiesznym na świat – odcinek 15 – Pierwsze badania wcześniaka

Badania wcześniaka w szpitalu to częste działania. Podczas pobytu w szpitalu prawie codziennie Wasze dziecko będzie poddawane różnym badaniom. Warto zapoznać się z większością z nich, aby w ten sposób mieć stałe informacje o stanie zdrowia dziecka.

Zapraszamy do oglądania i do subskrybowania naszego kanału. Bądźcie z nami co wtorek o 9:00 z poranną kawą!

Subskrybuj nasz kanał

Oto lista typowych badań wykonywanych u wcześniaków:

Badania krwi:

Krew może zostać pobrana u noworodka na różne sposoby: poprzez małe nakłucie na pięcie, nakłucie żyły (jak u dorosłego). Ilość pobranej krwi jest ograniczona do niezbędnego minimum. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wyposażeniu laboratoriów.

Główne badania krwi to:

  • morfologia: podaje ilość krwinek białych, czerwonych i płytek krwi. Badanie to dostarcza licznych informacji na przykład o wystąpieniu infekcji lub anemii czy też niedoborze płytek krwi;
  • CRP (C Reactive Protein): wskazuje na ewentualną infekcję;
  • posiew krwi: pozwala znaleźć we krwi bakterie;
  • gazometria: mierzy ilość tlenu i dwutlenku węgla we krwi oraz poziom kwaśności (pH);
  • bilirubina: mierzy stężenie bilirubiny odpowiedzialnej za żółtaczkę noworodkową;
  • jonogram: mierzy stężenie sodu, potasu, chloru, dwuwęglanu.

W zależności od stanu zdrowia dziecka wykonywane mogą być liczne inne analizy.

Badanie moczu:

Mocz zbierany jest do foliowego, jałowego woreczka, który nakleja się na krocze dziecka na wysokości kości łonowej.

  1. Jonogram: mierzy stężenie sodu, potasu i chloru.
  2. Badanie ogólne moczu w poszukiwaniu infekcji układu moczowego.

RTG:

Zdjęcia RTG są wykonywane często. Chodzi najczęściej o zdjęcia płuc oraz brzucha (bez przygotowania).

EEG (Elektroencefalogram):

Zapis aktywności elektrycznej mózgu za pomocą elektrod naklejonych na skórę głowy. Badanie to pozwala ocenić i obserwować dojrzewanie mózgu i wychwycić ewentualne anomalie. Jest systematycznie robione u przedwcześnie urodzonych noworodków.

USG przezciemiączkowe:

USG mózgu wykonuje się u noworodków przez ciemię przednie. Badanie to pozwala ocenić struktury mózgu i rozpoznać ewentualne komplikacje związane z wcześniactwem. Jest systematycznie wykonywane u wszystkich wcześniaków i powtarzane w czasie hospitalizacji.

Badanie dna oka:

Badanie mające na celu wychwycenie oznak retinopatii wcześniaczej, nieprawidłowego rozwoju naczyń siatkówki oka, która może dotknąć skrajne wcześniaki (<28-30 tygodni).

Ważne informacje dla rodziców:

  • Obecność rodziców przy dziecku jest sprawą nadrzędną, nawet jeśli ważne jest również zarezerwowanie czasu dla siebie. Tulenie, dotykanie, mówienie do dziecka, a przede wszystkim uczestniczenie w opiece to momenty stanowiące podstawę jego rozwoju i więzi, którą z nim budujecie.
  • Kiedy stan zdrowia dziecka na to pozwala, ekipa medyczna może Wam zaproponować kangurowanie skóra do skóry. Nie wahajcie się, to wielkie chwile dla Was i dla Waszego dziecka.
  • Rozwój Waszego dziecka jest ciągły, jednak przebiega nierówno. Postępy przychodzą zamiennie z okresami „mniej dobrze” i może to być trudne przeżycie. Powiedzcie sobie, że każde dziecko rozwija się w swoim rytmie i nie porównujcie go. Bądźcie rodzicami i ufajcie swojemu dziecku.
  • Czasem rodzicowi trudno jest znaleźć swoje miejsce w tym zmedykalizowanym otoczeniu. Nie wahajcie się o tym mówić ekipie medycznej, psychologowi szpitalnemu lub zadzwonić/napisać do Fundacji.

Poprzedni odcinek:

Pośpiesznym na świat – odcinek 14 – Mój wcześniak ma już 7 lat

Scroll to Top

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia przeglądania i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie strony. Korzystając dalej z tej strony, potwierdzasz i akceptujesz używanie plików cookie.

Akceptuj wszystkie Akceptuj tylko wymagane