Dziewiąty odcinek programu dla rodziców wcześniaków.
Odpowiadamy na Wasze pytania! Te o fundację, o nasze działania i o to jak możecie uzyskać pomoc:
- Jak mam przekazać 1% dla dziecka znajomych, które jest wcześniakiem?
- Jaka dokumentacja jest nam potrzebna, żeby założyć subkonto?
- Czy można zbierać 1% podatku, jeśli dziecko nie ma orzeczenia o niepełnosprawności ani zaświadczenia “Za życiem”?
- Jak skontaktować się z innymi rodzicami wcześniaków?
- Gdzie trafia darowizna wpłacona na konto podane na stronie fundacji?
- Czy od darowizny zebranej na subkoncie należy odprowadzić podatek?
- Kolejne kroki po założeniu subkonta. Jak zbierać 1% podatku?
- Jak założyć subkonto dla bliźniaków?
- Jak możesz pomóc naszej fundacji?
- Po jaką literaturę sięgnąć gdy w rodzinie urodzi się wcześniak?
- Ilu podopiecznych ma Fundacja Wcześniak?
Dziewiąty odcinek na naszym kanale YouTube pod linkiem: https://youtu.be/IpGhhVYYbTM
Bądźcie z nami co wtorek o 9:00 z poranną kawą!
Kliknięcie w obraz przekierowuje do filmu, a poniżej wkrótce znajdziecie transkrypcję odcinka.
Katarzyna Nawrocka: Dzień dobry. W dzisiejszym odcinku “Pośpiesznym na świat” Ula odpowie na zadawane przez Was pytania.
Urszula Zimoląg: Zatem zaczynajmy.
KN: Jak mam przekazać 1% dla dziecka znajomych, które jest wcześniakiem?
UZ: Przede wszystkim warto upewnić się, że dziecko jest podopiecznym Fundacji Wcześniak. Można to sprawdzić bardzo łatwo, wchodząc na naszą stronę www.wczesniak.pl w zakładkę subkonta. Tam wymienieni są wszyscy nasi podopieczni z przypisanym numerem subkonta, które jest indywidualne dla każdego dziecka. Żeby przekazać 1% w rozliczeniu podatkowym, koniecznie trzeba wpisać nazwę fundacji czyli Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom oraz numer KRS który jest numerem przypisanym do fundacji: 0000191989, a następnie w polu cel szczegółowy koniecznie imię i nazwisko dziecka. Tylko tak wypełniony formularz podatkowy pozwoli nam przekazać te środki dla konkretnego podopiecznego.
KN: Jaka dokumentacja jest nam potrzebna żeby takie subkonto założyć?
UZ: Jeśli chodzi o dokumentację medyczną, nie potrzebujemy jej wiele. Najważniejsza jest karta wypisu ze szpitala, w której jest stwierdzone wcześniactwo dziecka. Natomiast żeby subkonto w ogóle założyć, potrzebujemy podpisać umowę udostępnienia subkonta między Fundacją a rodzicami wcześniaków. Wiem, że są to formalności których w dzisiejszych czasach staramy się unikać, natomiast podpisanie umowy o udostępnienie subkonta daje zarówno nam jak i rodzicom wcześniaków pewność, że warunki będą realizowane i będą obowiązywały obie strony, jak również umowa jest wymogiem wskazanym przez instytucje nadzorujące Fundację.
KN: Czy mogę zbierać 1% podatku, jeśli moje dziecko nie ma orzeczenia o niepełnosprawności ani zaświadczenia “Za życiem”?
UZ: Tak, można zbierać wtedy 1% podatku. Otwieramy subkonta dla dzieci, które tego orzeczenia ani zaświadczenia nie posiadają. Tak jak wspomniałam wcześniej, do założenia subkonta potrzebne jest tylko stwierdzenie wcześniactwa, a nie niepełnosprawności. Otwieramy subkonta dla dzieci, które są wcześniakami i takim dzieciom można przekazywać 1 % podatku.
KN: Jak mogę skontaktować się z innymi rodzicami wcześniaków?
UZ: Kontaktujemy między sobą rodziców wcześniaków bądź telefonicznie, bądź mailowo. Zwykle wygląda to tak, że jeżeli któryś rodzic potrzebuje wsparcia, potrzebuje odpowiedzi lub potrzebuje spotkać się z inną mamą lub innym tatą wcześniaka, sprawdzamy czy gdzieś w naszych kontaktach z podanej miejscowości lub województwa nie ma osoby, która taką chęć wsparcia i pomocy innym rodzicom wcześniaków kiedyś udzieliła. Można się spotkać osobiście. Można się spotkać również osobiście na grupach wsparcia, które w tym momencie działają pod naszym patronatem w pięciu miastach w Polsce, jak również zapraszamy na wirtualne grupy wsparcia które odbywają się na Facebooku.
KN: Wpłaciłam darowiznę na konto podane na stronie. Czy pieniądze trafiają do konkretnego dziecka?
UZ: Warto się upewnić, że numer, który został wpisany w przekazie lub na który została przekazana darowizna należy do konkretnego dziecka. Spis tych numerów jest podany na naszej stronie w zakładce subkonta. Natomiast jeżeli darowizna została przekazana na konto tzw. ogólne fundacji, które znajduje się na stronie głównej, można w tytule przelewu wskazać podopiecznego, któremu te środki mają być przekazane. Jeżeli środki zostały przekazane na konto główne, a w tytule przelewu nie został wymieniony nasz podopieczny, warto wtedy napisać lub zadzwonić do Fundacji z prośbą o przekazanie tych środków bezpośrednio dziecku. Wszystkie takie prośby realizujemy i środki przekazywane na konto główne trafiają ostatecznie na subkonta, które są wskazane przez darczyńcę.
KN: Chcemy założyć subkonto. Czy od zebranej darowizny musimy odprowadzić podatek?
UZ: Rodzice, którzy podpisali z Fundacją Wcześniak umowę o udostępnieniu subkonta i którym następnie zwracamy koszty poniesione na rzecz wcześniaka, nie muszą odprowadzać takiego podatku. Swego czasu składaliśmy w Ministerstwie Finansów takie indywidualne zapytanie jak to wygląda w przypadku Fundacji Wcześniak i naszych beneficjentów. Ministerstwo Finansów poinformowało nas, że ponieważ działalność fundacji jest działalnością organizacji pożytku publicznego, rodzice którzy korzystają z naszej pomocy finansowej i rzeczowej są zwolnieni z podatku.
KN: Założyłam subkonto i chcę zbierać 1% podatku. Od czego powinnam zacząć?
UZ: Jeżeli chcemy zbierać 1% podatku na leczenie i rehabilitację naszego dziecka, warto poinformować przede wszystkim najbliższe grono, czyli rodzinę i znajomych. Są to osoby, które zwykle doskonale już wiedzą w jakiej sytuacji się znaleźliście i doskonale też wiedzą, czego wasze dziecko potrzebuje i ile to kosztuje. Z doświadczenia wiemy, że krąg osób, które są zainteresowane sytuacją rodziców i wcześniaka poszerza się z każdą osobą, która udostępni informacje o tej możliwości przekazania jednego procenta podatku na konkretne dziecko. Zachęcamy więc, żeby zacząć od najbliższych, ale również można zostawiać ulotki w pobliskim sklepie, w zakładzie pracy oraz wśród osób, które są przyjazne i chętne do tego, żeby informować lokalną społeczność o tym, że jest dziecko potrzebujące wsparcia. Możemy również jako Fundacja, udostępnić profil takiego dziecka na naszej stronie internetowej i dzieje się to w ten sposób, że rodzice wysyłają zdjęcie dziecka do nas z krótkim opisem, czego potrzebują do wsparcia rozwoju i leczenia swojego dziecka, jak również przysyłają gotowe ulotki zachęcające do oddania jednego procenta. Nasi podopieczni mają możliwość utworzenia takiej podstrony na naszej stronie internetowej i z tej możliwości również rodzice często korzystają.
KN: A jak wygląda założenie subkonta dla dwójki dzieci – dla bliźniaków?
UZ: Wygląda dokładnie tak samo jak dla jednego dziecka, czyli podpisujemy umowę z rodzicem na udostępnienie jednego subkonta dla dwójki, bądź też trójki dzieci, bo i trojaczki zdarzają się w naszej Fundacji. Taki numer jest ważny dla obojga dzieci, ale przy oddaniu jednego procenta podatku nie ma znaczenia czy są to bliźniaki, czy są to trojaczki, wpisujemy po prostu dane dziecka bądź dzieci w rozliczeniu podatkowym.
KN: A teraz pytanie bardzo wyjątkowe. Jak mogę pomóc waszej Fundacji?
UZ: Często zgłaszają się do nas osoby, które bardzo chciałyby pomóc, bądź konkretnym podopiecznym, bądź Fundacji w ogóle, natomiast nie wiedzą od czego zacząć. Sposobów na pomoc jest co najmniej kilka. Oczywiście najbardziej podstawową w przypadku naszych podopiecznych, jest przekazanie darowizny na ich subkonto lub oddanie jednego procenta podatku. Podobnie darowiznę 1% można przekazać po prostu na cele statutowe Fundacji Wcześniak. Poza tymi wpłatami finansowymi są też możliwości pomocy rzeczowej, jak przekazanie niepotrzebnego już sprawnego sprzętu do naszej wypożyczalni dla wcześniaków. Mówimy tu o monitorach oddechu i o wagach niemowlęcych. Taki sprzęt jest przez rodziców przekazywany gdy nie jest już potrzebny ich dziecku, a nadal jest sprawny i możemy go użyczać innym potrzebującym rodzicom wcześniaków. Kolejnym sposobem jest zakup cegiełki, Misia Wczesia, który towarzyszy nam już od kilku lat jako nasz gadżet promujący Fundację, i który może być też miłą maskotką i miłą zabawką dla waszego dziecka. Żeby taką maskotkę kupić, trzeba koniecznie wejść na stronę cegielkadlawczesniaka.pl i tam można zamówić Misia Wczesia. Dochód, który wpływa ze sprzedaży tego misia, jest przeznaczany głównie na wydawanie “Niezbędnika rodzica wcześniaka”. Osoby, które nie są w stanie przekazać darowizny i nie mają ochoty kupować Misia Wczesia, a są aktywnymi biegaczami, zachęcamy do udziału w akcji Biegam Dobrze. Jest to akcja, która towarzyszy Maratonowi i Półmaratonowi Warszawskiemu, w której już od kilku lat bierzemy udział jako organizacja do wsparcia. Jeśli jesteście biegaczami i macie ochotę swoim wysiłkiem wspomóc wcześniaki, zachęcamy do zapisu na Maraton lub Półmaraton Warszawski. Dostępne są również biegi wirtualne.
KN: Po jaką literaturę mogę sięgnąć, gdy w mojej rodzinie pojawi się wcześniak?
UZ: Zarówno rodzicom wcześniaków jak i osobom z rodziny i najbliższego grona znajomych, polecamy “Niezbędnik rodzica wcześniaka”, który jako fundacja wydajemy już od kilku lat i jest on dostępny zarówno w formie książkowej jak i w formie e-booka. Inne pozycje, po jakie warto sięgnąć to książka “Wcześniak. Pierwsze 6 lat życia”. Książka jest do wypożyczenia w naszej wypożyczalni. Jeżeli jesteście zainteresowani akurat tą pozycją, warto wejść na naszą stronę w zakładkę wypożyczalnia. Zachęcamy też, żeby zapoznawać się z literaturą, która nie jest literaturą typowo medyczną i merytoryczną, natomiast porusza w swoich treściach wspomnienia i przeżycia rodziców innych wcześniaków. Jest to m.in. książka “Wczesne życie” Wydawnictwo Czarne autorstwa pani Małgorzaty Nocuń.
KN: Ostatnie pytanie – ilu podopiecznych ma Fundacja Wcześniak?
UZ: W tym momencie prowadzimy dla naszych podopiecznych ponad 300 subkont, natomiast pod naszymi skrzydłami mamy ponad 400 dzieci. Jeśli chcecie się z nami skontaktować, zachęcamy do kontaktu telefonicznego i mailowego.
KN: I pamiętajcie, że możecie nam zadawać pytania w komentarzach. Do zobaczenia.
Poprzedni odcinek:
Pośpiesznym na świat – odcinek 8 – Kiedyś i dziś – rzeczywistość szpitalna