Zakładając, że prawidłowa, niezagrożona ciąża jest fizjologicznym okresem w życiu kobiety, nie ma potrzeby jakoś szczególnie zmieniać tryb życia w tym okresie.
Ja osobiście każdej mojej ciężarnej pacjentce zalecam jednak zwolnienie tempa życia, regularne odżywianie, ale w mniejszych ilościach, radzę, aby starała się więcej czasu poświęcać na relaks zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Dawniej na kobietę w ciąży mówiono, że jest w błogosławionym stanie.
W pierwszych tygodniach ciąży proponuję także ograniczenie kontaktów z małymi dziećmi i unikanie większych skupisk ludzi w celu zmniejszenia ryzyka infekcji wirusowych bardzo niebezpiecznych we wczesnej fazie organogenezy.
Ćwiczenia fizyczne nie są przeciwskazane w ciąży prawidłowej, choć do 20 tyg. ciąży polecałbym raczej basen i ograniczenie ekstremalnych wysiłków fizycznych, potem zalecam ćwiczenia fizyczne wzmacniające i rozluźniające mięśnie miednicy ze szczególnym uwzględnieniem mięśni krocza.
Przypominam, aby w czasie wizyt we wczesnej ciąży, kiedy jeszcze jest nie widoczna dla lekarzy innych specjalności, pacjentka uprzedzała, że jestem w ciąży (aby zapobiec przepisywaniu leków przeciwwskazanych w tym okresie ciąży i mogących mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu).
Współżycie seksualne w prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest zakazane, ale wskazany jest pewnego rodzaju umiar, gdyż silne drażnienie szyjki macicy i gruczołów piersiowych może w pewnych sytuacjach prowadzić do skurczów macicy.
Opiekę lekarską powinniśmy zacząć jeszcze przed PLANOWANĄ CIĄŻĄ!
W Polsce obowiązują dość jasne standardy prowadzenia ciąży prawidłowej.
- po pierwsze kwas foliowy co najmniej na 3 miesiące przed poczęciem i minimum do 12 tyg. ciąży (profilaktyka wad cewy nerwowej);
- po drugie badania laboratoryjne, które warto wykonać przed planowaną ciążą (grupa krwi i czynnik Rh, przeciwciała IgG i IgM różyczki i toxoplazmozy);
- warto także odwiedzić stomatologa, aby usunąć wszelkie możliwe źródła infekcji.
Na pierwszą wizytę w ciąży warto się wybrać około 6.-7. tygodnia ciąży (wtedy lekarz będzie mógł ją stwierdzić badanie lekarskim), w czasie takiej wizyty lekarz najpierw rozmawia z pacjentką (przeprowadza wywiad lekarski), a potem przechodzi do badania ginekologicznego, w czasie którego bada powiększoną ciężarną macicę, ogląda szyjkę macicy (pobiera czystość pochwy i wymaz cytologiczny), wykonuje ewentualnie badanie USG w celu potwierdzenia ciąży (czy ciąża znajduje się w macicy, czy jest żywa i czy pojedyńcza czy mnoga). Potem kieruje na badania laboratoryjne.
W czasie całej ciąży 1x w miesiącu ciężarna powinna zrobić morfologię i badanie ogólne moczu. W pierwszym trymestrze WR, poziom cukru w surowicy krwi na czczo i po obciążeniu 50 g glukozy (diagnostyka cukrzycy utajonej). W trzecim trymestrze powtórnie WR i dodatkowo HBS.
USG zasadniczo na wysokiej klasy aparacie powinno się robić 3x w czasie ciąży: w 10. – 12. tyg., w 22.-24. i 30.-32., oczywiście jeśli nie ma wskazań do częstszych badań.
U kobiet z RH minus mających partnera z Rh plus wykonujemy badanie poziomu przeciwciał anty D Rh 3 x w czasie ciąży tj. w 14., 26. i 34. tygodniu.
U kobiet z obciążonym wywiadem genetycznym (urodziła dziecko z wadą genetyczną lub w najbliższej rodzinie były przypadki wad genetycznych), która jest w pierwszej ciąży i ukończyła 35 lat życia powinniśmy wykonać badanie genetyczne (14.-16. tydzień amniopunkcja), wcześniej tzw. test potrójny.
Standardowo w ciąży niepowikłanej ciężarna kobieta powinna odwiedzać ginekologa 1 x w miesiącu, a przy jakichkolwiek zagrożeniach wizyty powinny być częstsze w zależności od stanu pacjentki.