1 procent podatku

Pośpiesznym na świat – odcinek 29 – 1 procent podatku

1 procent podatku pomaga!

Wcześniaki potrzebują na starcie więcej pomocy, niż dzieci urodzone o czasie. Przekaż 1% podatku i wspomóż leczenie i rehabilitację wcześniaków:
– Aby przekazać swój 1% dla Fundacji Wcześniak, w rozliczeniu PIT należy podać nr KRS0000 191989
– Aby przekazać swój 1% dla konkretnego podopiecznego Fundacji Wcześniak, w rozliczeniu PIT należy podać nr KRS Fundacji 0000191989 i w polu “cel szczegółowy” wpisać imię i nazwisko dziecka/dzieci.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, na jakie cele przeznaczamy 1% podatku, poznać naszych podopiecznych, sprawdzić jak prawidłowo wypełnić PIT – zapraszamy do oglądania:

Subskrybuj nasz kanał

Zapraszamy do oglądania i do subskrybowania naszego kanału. Bądźcie z nami co wtorek o 9:00 z poranną kawą!

Katarzyna Nawrocka: Dzień dobry. Dzisiaj bardzo specjalny odcinek i bardzo dla nas ważny, dlatego że będziemy opowiadać Wam o tym, jak przekazać 1% podatku na Fundację Wcześniak Rodzice-Rodzicom. Dlaczego warto przekazać 1% podatku akurat naszej Fundacji, opowiedzą Wam Katarzyna Nawrocka i Urszula Zimoląg, czyli opiekunka beneficjenta Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom.

Urszula Zimoląg: Dzień dobry.

KN: Ula, na początek ustalmy, dlaczego warto przekazywać 1% podatku akurat fundacjom.

UZ: Rzeczywiście jest tak, że 1% podatku można przekazać tylko Organizacjom Pożytku Publicznego, w których są oczywiście między innymi fundacje. Są dwa powody, dlaczego warto. Pierwszy powód ważny dla samych podatników, czyli darczyńców jest taki, że to są środki, których nie muszą wpłacać specjalnie, przekazując konkretne pieniądze na konto organizacji. Tylko jest to część podatku, który i tak już odprowadzili, który i tak już opłacili otrzymując pensję. Natomiast z perspektywy samych organizacji ta sprawa jest ważna właśnie dlatego, że ten jeden procent podatku pozwala nam w dużej mierze realizować nasze cele, nasze działania i pomagać naszym podopiecznym. W przypadku Fundacji Wcześniak są to oczywiście dzieci, które mamy pod swoją opieką.

KN: Czyli możemy śmiało stwierdzić, że fundacje dzięki właśnie akcji oddawania jednego procenta żyją, funkcjonują i pomagają.

UZ: Tak jak powiedziałaś, tak. Zaczęłabym od tego, że pomagają, bo życie organizacji i ich cel, to jest właśnie pomoc. Dzięki tym środkom z jednego procenta faktycznie jest to możliwe co roku, ta pomoc jest ciągła. Czasami bywa zwiększony, zakres tej pomocy jest większy.

KN: To powiedzmy naszym widzom, jak oddać 1% podatku dla Fundacji Wcześniak.

UZ: Podstawowa zasada i najważniejsza sprawa to wpisanie w rozliczeniu podatkowym prawidłowego numeru KRS. Dla Fundacji Wcześniak jest to numer: 0000191989 i ten numer KRS wpisujemy w rozliczeniu tam, gdzie jest pole do przekazania na cele społeczne jednego procenta. Rozliczenia podatkowe są różne, natomiast to miejsce, gdzie ten 1% podatku i wskazanie organizacji, są obok siebie, więc to jest łatwo namierzyć. Warto też pamiętać o tym, że są tam poza numerem KRS 2 pola, które nie są obowiązkowe dla podatnika, ale które również można wypełnić. Pierwsze pole dotyczy przekazania zgody danych osobowych podatnika do organizacji, a drugie pole, dużo bardziej ważne dla nas – do określenia celu szczegółowego. Czyli podatnik może zdecydować, czy te środki, które przeznacza, mają być przekazane na konkretny cel, na cele statutowe, ogólne.

KN: O celach jeszcze porozmawiamy, ale ja chciałam Cię zapytać co dzieje się dalej z tymi pieniędzmi?

UZ: Dobre pytanie, bo sama się niedawno rozliczałam i wypełniałam swój formularz PIT, wpisując oczywiście tę kwotę 1% podatku. W czasie trwania rozliczenia podatku, czyli to jeszcze jest do końca, do 30. Kwietnia, podatnicy mogą ten cel od przekazania jednego procenta określać. Te wypełnienia PIT-u, te formularze na razie zbiera urząd skarbowy. Zatem dopóki nie zakończy się proces samego rozliczania podatku, który oczywiście trzeba przedłużyć o czas korekt, bo to również może mieć wpływ na kwotę jednego procenta, to te środki i informacja o tych środkach są po prostu w urzędach skarbowych, czyli tam, gdzie składamy rozliczenie, tam gdzie się rozliczamy. Te środki są przekazywane organizacjom bezpośrednio, głównie przez urzędy skarbowe. Natomiast to jest proces, który trwa. Ponieważ wszystkie rozliczenia są jakby na bieżąco sprawdzane, ale to nie dzieje się w ciągu tygodnia. Fundacje taką rzetelną informację na temat tego, kto, jaką kwotę i w jakim celu szczegółowym przekazał, otrzymują zwykle do końca września. W przypadku Fundacji Wcześniak jest tak, że my te informacje już od urzędów skarbowych dostajemy głównie na przełomie września i pierwsze dni października. To jest bogaty spis, bo to są wszystkie wymienione wpłaty, w których ktoś właśnie zaznaczył zgodę na przekazanie swoich danych, albo zaznaczył konkretny cel szczegółowy tego 1%.

KN: No właśnie. I wspominałaś, że możemy wybrać cele statutowe lub cele szczegółowe, więc powiedzmy czym to się różni, co oznacza oddanie 1% na cele statutowe, a co oznacza oddanie 1% na cele szczegółowe.

UZ: Cel szczegółowy to jest nazwa pola w rozliczeniu PIT. I tam rzeczywiście możemy wpisać. Będę mówiła tylko o przykładzie Fundacji Wcześniak. W tym polu „cel szczegółowy” możemy wpisać cele statutowe. Celami statutowymi Fundacji Wcześniak jest pomoc rodzicom wcześniaków i pomoc wcześniakom. To, jaki zakres ma ta pomoc, to może też sobie za chwilkę opowiemy. Natomiast bardzo wielu podatników decyduje się właśnie wpisać ten cel szczegółowy – cele statutowe. Ale, ponieważ prowadzimy subkonta dla naszych podopiecznych i jest ogromne grono osób, które chcą konkretnemu dziecku pomóc, to właśnie tam, w tym polu „cel szczegółowy” trzeba koniecznie wpisać imię i nazwisko dziecka, któremu chcemy przekazać ten 1%. Także to jest ważna informacja dla Państwa. Jeżeli wypełniacie zeznanie, rozliczenie PIT, to poza numerem KRS trzeba koniecznie wpisać cel szczegółowy, żebyśmy po prostu mogli przekazać daną wpłatę konkretnemu dziecku.

KN: Więc zróbmy małą przerwę, żebyście mogli zobaczyć jak pomagamy.

[Zapis wypowiedzi rodziców z nagrań, które przekazali Fundacji po otrzymaniu dofinansowania]

  •  Dzień dobry, nazywam się Magdalena Chałupczyńska. Jestem mamą Maciusia. Urodził się jako skrajny wcześniak ważąc 600 gram w 23. tygodniu ciąży. Ma aktualnie trzy lata. Jeszcze sam nie chodzi. Rehabilitacja jest nastawiona na samodzielny chód. Aktualnie jesteśmy na turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Polanika w Chrustach koło Kielc. Między innymi dzięki Fundacji Wcześniak mogliśmy wyjechać na taki turnus, po którym widać ogromne postępy. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wsparcie Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom.
  • Chcieliśmy podziękować Fundacji Wcześniak, że pomogła nam sfinansować w październiku i w listopadzie dofinansowanie do rehabilitacji Oliwii. Oliwia jest wcześniakiem. W tej chwili ma 13 lat. Urodziła się przedwcześnie. Jej siostra bliźniaczka nie żyje. Oliwia ma czterokończynowe porażenie mózgowe, codzienne ataki padaczki. Od pięciu lat ma założoną gastrostomię. Ma refluks żołądkowo-przełykowy. Jest niewidoma. Jest dzieckiem leżącym, hospicyjnym. Obecnie leży w domu, nie uczęszcza do żadnych zewnętrznych ośrodków, ani na edukację, ani na rehabilitację. Z uwagi na ciężki jakby stan i jesteśmy zdani tylko na prywatną rehabilitację w domu. Oliwia ma 6 takich zabiegów obecnie. Średnio 100 złotych z dojazdem to koszt takiej rehabilitacji, bo ma to właśnie w warunkach domowych. No to są duże koszty, to jest mniej więcej 2400 zł w zależności od miesiąca. Dlatego chcieliśmy ogromnie podziękować, bo dla nas to jest ogromna pomoc.
  • Dziękujemy bardzo Fundacji Wcześniak i wszystkim darczyńcom za to, że cały czas nas wspierają. Za to, że możemy uczęszczać na zajęcia hipoterapii, wspomagać rozwój Zuzi. W zasadzie dzięki nim mamy taką szansę. Dziękujemy.
  • Chciałam serdecznie podziękować Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom za pomoc finansową udzieloną mi w latach 2017-18, która polegała na opłaceniu przedszkola terapeutycznego dla mojego synka Wiktora Szczerbanowskiego w kwocie 6300 zł brutto. Wiktorek jest wcześniaczkiem. Urodził się w 35. tygodniu ciąży i w wyniku tych komplikacji cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Jeszcze raz serdecznie dziękuję. Wiktorek: dziękuję.

KN: Jak już pokazaliśmy naszych podopiecznych, to teraz opowiedzmy komu i jak pomagamy.

UZ: Fundacja Wcześniak na początku marca, w momencie, kiedy nagrywamy ten odcinek, ma pod swoją opieką 419 dzieci. To grono rośnie. Więc tym dzieciom, którym udostępniamy subkonta i dzięki temu mogą również zbierać 1% podatku, pomagamy w ten sposób, że te środki przeznaczają no właśnie przede wszystkim na leczenie. Czyli zakup leków, które przyjmują stale lub czasowo, na opłacenie różnego rodzaju zabiegów i konsultacji lekarskich. W bardzo dużej mierze to są środki, które są przeznaczane na rehabilitację. I tutaj mówimy zarówno o tej rehabilitacji ruchowej, jak i też terapii, integracji sensorycznej, jak również terapii logopedycznej. I o turnusach rehabilitacyjnych, których koszty są dużo większe niż standardowy gdzieś tam pobyt, czy rehabilitacja stała. To są też turnusy, które zajmują się dziećmi kompleksowo, czyli różnego rodzaju zabiegi odbywają się. Ale należy też pamiętać o tym, że dzieci to jest jedna część naszej działalności, ale również cały czas pomagamy rodzicom. A pomoc rodzicom to nie jest tylko to przekazywanie finansów i odciążanie budżetu.

KN: Ale również mamy wypożyczalnię, mamy „Niezbędnik…”.

UZ: Tak, to jest to coś, o czym już rozmawiałyśmy w poprzednich odcinkach i faktycznie przede wszystkim „Niezbędnik…”. Czyli książka, którą można spotkać na oddziale noworodkowym, kiedy rodzic naprawdę nie ma pojęcia co się wydarzyło, bo wydarzył się właśnie poród przedwczesny.

KN: Ula, Fundacja Wcześniak jest Organizacją Pożytku Publicznego już od 11 lat. Opowiedzmy co się działo na przestrzeni tych lat.

UZ: Tak, jak kiedyś już rozmawiałyśmy w ogóle Fundacja Wcześniak ma tych lat już 18. Natomiast w pewnym momencie faktycznie skala pomocy, o którą też rodzice ubiegali się, była już tak duża, że nie byliśmy w stanie pomagać ze środków własnych. Pojawiła się jednak w międzyczasie ta opcja, ta możliwość odprowadzania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji. No więc Fundacja Wcześniak, najprościej mówiąc, po prostu skorzystała z tej możliwości ubiegając się o status Organizacji Pożytku Publicznego. 11 lat to jest czas, w którym pomagaliśmy naprawdę setkom rodzin, setkom dzieci udostępniając tę możliwość prowadzenia subkonta. Co, po raz kolejny podkreślam, wiąże się również z możliwością zbierania 1% podatku. Dołączyło do nas na początku garstka osób, dosłownie kilkanaścioro rodziców. Natomiast to grono się bardzo mocno poszerzyło. Również te osoby, które na samym początku do nas dołączyły w tym 2011, 20122 roku. Niektórzy z nich jeszcze ciągle są z nami, korzystają z naszej pomocy. Natomiast ze sporą grupą rozstaliśmy się. Oczywiście mówię o bardzo pozytywnych sytuacjach, w których rodzice po prostu uznali, że ta pomoc nie jest już więcej potrzebna z tego względu, że po prostu dziecko wyrosło z tych skutków wcześniactwa, leczenie się zakończyło.

KN: Wspominasz bardzo często o subkontach, więc ja zapytam. Mamy marzec, a rozliczyć się musimy do końca kwietnia. Czy rodzice wcześniaków mogą w tej chwili założyć subkonto, żeby jeszcze skorzystać z tegorocznej akcji 1%?

UZ: Tak. My subkonta otwieramy przez caluśki rok. Rzeczywiście od stycznia do kwietnia tych subkont otwieramy najwięcej. Więc jak najbardziej jest ciągle taka możliwość. Nie mamy tutaj żadnych ograniczeń czasowych. Także jeżeli jest jeszcze ktoś, kto potrzebuje, bo np. właśnie dopiero się dowiedział, z czym się będzie wiązało wcześniactwo jego dziecka, to jak najbardziej zapraszam. Te subkonta otwieramy, to nie jest długa procedura. Natomiast jeszcze jest naprawdę sporo czasu na to, żeby zachęcić rodzinę i znajomych do oddania tego 1%, żeby skorzystać z tej możliwości, która będzie następnym razem za rok.

KN: Pochwaliłyśmy się już tym, że Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom jest Organizacją Pożytku Publicznego 11 lat. Ale od drugiej strony, od strony osoby, która chce przekazać ten 1% podatku – jak możemy sprawdzić, czy dana fundacja jest OPP?

UZ: To jest dobre pytanie, ponieważ fundacje ten status OPP otrzymują, ale też czasami zostaje on zabrany. To jest przywilej zbierania 1% podatku, ale również obowiązek. M.in. do tych obowiązków należy sprawozdawczość. Natomiast, jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy faktycznie dana organizacja może ten 1% zbierać, to polecam udać się na stronę Narodowego Instytutu Wolności, który prowadzi bazę OPP i to jest instytut rządowy. Tam również sprawozdajemy naszą działalność i tam jest wykaz. W prosty sposób, w prostej wyszukiwarce można sprawdzić, czy dana organizacja ten status posiada. Co jest o tyle ważne, że na rynku teraz jest dosyć sporo programów, dzięki którym możemy się rozliczyć. Nie tylko online, ale też takich, które instalujemy na komputerze. Te programy mają wgrane KRS-y w swój system. Nastomiast dla pewności zawsze warto zajrzeć na tę stronę i upewnić się, że faktycznie jesteśmy w tym gronie uprawnionym do zbierania 1%. A to jest ważne z perspektywy darczyńcy, bo jeżeli by się zdarzyło, że oddał ten 1% organizacji, która ten status OPP utraciła, no to te pieniądze po prostu nie zostaną przekazane potrzebującym. Więc tutaj warto zwrócić na to uwagę.

KN: Mamy wiele programów, dzięki którym możemy się rozliczyć i to jest wygodniejsze. Czy możemy o tym chwilę opowiedzieć?

UZ: Te programy funkcjonują i, tak jak wspomniałam, można wypełnić on-line PIT lub pobrać ten program na komputer, żeby zrobić to jakby poza siecią. Jest ciągle grono osób, które musi się rozliczyć na papierze, bo nie mają innej możliwości. Natomiast ja będę zachęcała, żeby skorzystać z programu, który jest zamieszczony na naszej stronie internetowej w zakładce 1%. To jest program, który ma już wpisany numer KRS fundacji, więc odpada nam jakby konieczność pamiętania tych cyfr, ale też nie ma możliwości zmiany tego numeru. Natomiast jest możliwość wpisania celu szczegółowego i tu po raz kolejny podkreślam, że to jest bardzo ważne, żeby to pole wypełnić i mieć pewność, że pieniądze trafią do dziecka, które wybieramy albo trafią po prostu do Fundacji, a my je spożytkujemy na pomoc tym potrzebującym osobom, które się do nas zgłoszą.

KN: I darowiznę możemy odliczyć od podatku, więc nie dość, że rozliczamy się, przekazujemy 1% podatku dla organizacji, która pomaga to jeszcze możemy w ten sposób odliczyć sobie taką darowiznę od swojego podatku.

KN: To jest kolejna korzyść zarówno dla podatnika, jak i dla organizacji – te darowizny i później odliczanie ich. Faktycznie rozliczanie podatku nie zawsze musi być przykre. Ma również te swoje dobre momenty, jak m.in. pomoc poprzez przekazanie 1% podatku, ale również tych odliczeń jest całe mnóstwo. Mówimy tu między innymi o uldze rehabilitacyjnej na dziecko itd. Natomiast jeżeli ktoś faktycznie wsparł fundację, czy konkretnego podopiecznego darowizną, to może później tę darowiznę od podatku odliczyć. Dla niektórych jest to po prostu większy zwrot pieniędzy. Więc warto o tym pamiętać.

KN: Ula, i na koniec podsumujmy. Warto przekazać 1% podatku dla Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom, dlatego że możemy wybrać konkretne dziecko, któremu pomożemy. Możemy przekazać 1% podatku na cele statutowe, dzięki czemu wydamy kolejny „Niezbędnik…”. W naszej wypożyczalni pojawią się nowe sprzęty, które pomagają rodzicom.

UZ: No ja muszę jeszcze dodać o tych dzieciach, które nie mają u nas subkonta, ale również mogą z tych środków z 1% skorzystać. Czyli mówimy o sytuacjach, kiedy ktoś się zgłasza do nas po pomoc, taką – my to nazywamy roboczo jednorazową, ale to dotyczy sytuacji, gdy właśnie czeka dziecko trudny zabieg, kosztowna rehabilitacja, czy zakup jakiegoś sprzętu. I te środki, które podatnicy – Państwo – przekazują z 1% Fundacji Wcześniak są właśnie w tym celu wykorzystywane, żeby wspomóc tych, których spotkała trudna sytuacja i którzy potrzebują tej pomocy finansowej jednorazowo. Czasami również stale, natomiast pomagamy w miarę możliwości i zasobów naszych środków.

KN: Dziękujemy Państwu za każdą złotówkę przekazaną Fundacji Wcześniak Rodzice Rodzicom.

UZ: Proszę pamiętać, że nie ma kwot małych. Nawet jeżeli ten 1% podatku to jest kilkanaście groszy lub kilka złotych, to mając świadomość, że Państwa jest mnóstwo i możecie pomagać właśnie w ten sposób zachęcamy, żeby ten 1% podatku oddawać.

KN: A ja zapraszam na kolejny odcinek.

 


Poprzednie odcinki:

Pośpiesznym na świat – odcinek 28 – Bank Mleka Kobiecego

Scroll to Top

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia przeglądania i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie strony. Korzystając dalej z tej strony, potwierdzasz i akceptujesz używanie plików cookie.

Akceptuj wszystkie Akceptuj tylko wymagane