ulga rehabilitacyjna

NDT-Bobath

Metodę NDT-Bobath stworzyli w latach 40 XX w. fizjoterapeutka Berta Bobath i neurosychiatra Karel Bobath, Czesi mieszkający na stałe w Londynie. Początkowo służyła do rehabilitacji dorosłych pacjentów po udarach, szybko jednak znalazła zastosowanie również u wcześniaków, niemowląt i starszych dzieci z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi i genetycznymi oraz prezentujących opóźnienia w rozwoju.

W Polsce stosowana jest od 1988 r. Metoda ta ma na celu poprawę samodzielności dziecka upośledzonego motorycznie. Szczególną uwagę zwraca się na wypracowanie umiejętności utrzymania prawidłowej postawy ciała w różnych pozycjach (tzw. wyrównanie posturalne), a także na zmiany pozycji w sposób jak najbardziej fizjologiczny ? czyli taki, jak obserwuje się w prawidłowym rozwoju.  Celem metody NDT Bobath jest przede wszystkim na zwalczanie spastyczności, będącej źródłem zaburzeń czucia ruchu.

Listę certyfikowanych fizykoterapeutów znajdziesz na stronie Polskiego Stowarzyszenia NDT-Bobath: http://www.ndt-bobath.pl/

Scroll to Top