Konferencja z okazji Światowego Dnia Wcześniaka 2021

16 listopada rozpoczęliśmy obchody Światowego Dnia Wcześniaka 2021!

W konferencji i warsztatach poświęconych roli dotyku w rozwoju wcześniaka, wzięły udział:
  • dr n. hum. Magdalena Sadecka-Makaruk Sekretarz Fundacji Wcześniak
  • dr n. med. Beata Pawlus Konsultant Województwa Mazowieckiego ds. Neonatologii Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny
  • dr n. o kult. fiz. Katarzyna Sempolska Specjalistka rozwoju ruchowego i integracji sensorycznej
  • Mariola Mirek Dyrektor ds. Komunikacji w P&G Pampers.
Spotkanie poprowadził dorosły wcześniak – Bartek Jędrzejak.
Nagranie ze spotkania znajduje się na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/events/309614580706923/?post_id=315110423490672&view=permalink.

Bycie rodzicem wcześniaka już od samego początku wymaga niezwykłej siły i determinacji, aby stawić czoła trudnej rzeczywistości. Chcemy pomóc dziecku, jak tylko umiemy, ale niewiele możemy. Kangurowanie jest jedną z tych rzeczy, które nie tylko możemy, ale powinniśmy robić – mówi Magdalena Sadecka-Makaruk, Założycielka i Sekretarz Fundacji Wcześniak. – Kangurowanie nie tylko zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, bliskości czy pomaga nawiązać więź z rodzicami, ale również przyspiesza rozwój, wpływa pozytywnie na parametry życiowe oraz obniża stres.

Po części konferencyjnej odbyły się warsztaty pokazowe z elementami terapii integracji sensorycznej.

Skóra wcześniaka jest znacznie cieńsza od skóry dorosłego człowieka, a nawet od dziecka urodzonego w terminie. Ma mniej rozwiniętą warstwę rogową, przez co dużo szybciej traci wodę i szybciej się przesusza. Jest delikatniejsza, słabiej chroni organizm przed działaniem czynników zewnętrznych takich, jak niska i wysoka temperatura, urazy mechaniczne, substancje chemiczne. Jest zbyt słaba, by bronić się samodzielnie przed różnego rodzaju zakażeniami. Dlatego właśnie skóra wcześniaka wymaga niezwykle delikatniej opieki. Kluczowy jest dobór odpowiednich produktów, w tym pieluszek, które otulają wrażliwą skórę dziecka – mówi Katarzyna Sempolska, Specjalistka rozwoju ruchowego i integracji sensorycznej.

 

Kangurowanie to we współczesnej neonatologii metoda wspomagająca leczenie najmniejszych pacjentów czy wręcz jeden z elementów procesu leczenia. To właśnie ciało mamy lub taty jest najlepszym miejscem dla procesu zdrowienia wcześniaków. Już kilkusetgramowe maleństwa, podłączone do respiratora, mogą być kangurowane przez rodziców. Kangurowane noworodki szybciej przybierają na wadze, łatwiej ustępują ich zaburzenia oddychania, wzmacnia się ich układ immunologiczny. W późniejszym okresie obserwujemy, że dzieci lepiej śpią, rzadziej miewają kolki. Kangurowanie pozytywnie wpływa również na mózg dziecka, aktywuje u noworodków szybsze tworzenie się połączeń między neuronami oraz pobudza ośrodki związane z emocjami i budowaniem więzi społecznych. Dlatego należy kangurować w szpitalu, ale także w domu. Dzieci i rodzice to lubią i może to być formą terapii oraz dbałości o rozwój dzieci przez długie miesiące, nie tylko w najtrudniejszych chwilach – mówi dr n. med. Beata Pawlus, Konsultant Województwa Mazowieckiego ds. Neonatologii.

Mała pieluszka do wielkich zadań

Krucha skóra wcześniaków wymaga kontaktu z najdelikatniejszymi materiałami. Pieluszki Pampers Preemie stworzone z myślą o najmniejszych i najbardziej wrażliwych dzieciach zostały zaprojektowane w sposób szczególny. Pieluszki powstały we współpracy z pielęgniarkami z Oddziałów Intensywnej Terapii Noworodka i wyróżniają się wieloma niezwykłymi cechami. Są jedwabiście miękkie, pozwalają na zapięcie na całej powierzchni, które umożliwia idealne dopasowanie nawet pomiędzy przewodami i sondami medycznymi. Ich zapinanie jest ledwo słyszalne przez najbardziej wrażliwe uszka, zapewniając maluszkowi sen, który jest mu tak bardzo potrzebny. Elastyczne ochronne falbanki miękko otulają delikatne nóżki dziecka, poprawiając jego ogólny komfort. Specjalna wkładka Absorb Away Liner™ chroni skórę dziecka przed kontaktem z wilgocią i luźnymi kupkami, które są typowe dla dzieci przyjmujących antybiotyki. Pieluszki cechuje wyprofilowany, wąski wkład dopasowujący się do przestrzeni między nóżkami. Do stworzenia pieluszki Pampers Preemie Protection zostały wykorzystane bezpieczne i delikatne materiały – te same, które stosuje się od wielu lat w pieluszkach Pampers przeznaczonych dla szpitali i w obrocie handlowym. Pampers współpracuje z wybitnymi pediatrami, dermatologami dziecięcymi i ekspertami ds. bezpieczeństwa, aby zyskać pewność, że stosowane w produktach tej marki materiały są bezpieczne dla dzieci, również tych najmniejszych.

Od niemal 60 lat marka Pampers dostarcza produkty wspierające szczęśliwy i zdrowy rozwój dzieci. Dbanie o delikatną skórę każdego dziecka jest niezwykle ważne, w szczególności dla wcześniaków. Dzięki pieluszkom Pampers Preemie Protection możemy wesprzeć komfort tych przedwcześnie urodzonych maluchów. Co ważne pieluszki przekazywane są w formie darowizny na oddziały neonatologiczne o 3. stopniu referencyjności polskich szpitali. Jesteśmy dumni z tego, że w ciągu 4 lat przekazaliśmy polskim wcześniakom ponad 1 730 000 pieluszek Pampers Preemie – mówi Mariola Mirek, Dyrektor Komunikacji, Procter & Gamble.

Kupując produkty Pampers, wspierasz wcześniaki

Teraz każdy rodzic może wspomóc wcześniaki. Za każde opakowanie pieluchomajtek Pampers Pants, kupione w sklepach sieci Biedronka, marka Pampers przekaże pieluszkę Preemie jako donację na odziały intensywnej terapii noworodka w Polsce.

Scroll to Top