Dobór chusty

Niezależnie od masy urodzeniowej i tygodnia ciąży, w którym przychodzi na świat maleństwo, możemy je kangurować ? układać na ciele opiekuna pozostającego w pozycji półleżącej, umożliwiając kontakt skóra do skóry. Kangurowanie bywa czasem mylone z noszeniem w chuście ? różnica jest taka, że kangurując, nie przemieszczamy się, a zastosowana opaska pomaga jedynie podtrzymać dziecko na ciele opiekuna. W chuście możemy nosić ? przemieszczać się, wykonywać większość codziennych czynności. Zarówno kangurowania, jak i noszenia warto uczyć się pod okiem Doradcy Noszenia.

Decydując się na noszenie dziecka, rodzic staje przed wyborem chusty. Jest kilka ogólnych zasad, którymi bezwzględnie należy się kierować, kupując chustę:

  1. tkana a nie elastyczna ? elastyczna nie wspiera dostatecznie układu kostno-stawowego, przenosi drgania (nie amortyzuje), nie wspiera prawidłowej pozycji dziecka, mogąc powodować uszkodzenia więzadeł i stawów,
  2. tkana splotem skośnokrzyżowym ? taki splot gwarantuje, że chusta dokładnie otuli ciało dziecka bez wywierania na nie nacisku ? pracuje wzdłuż, wszerz i po skosie,
  3. bawełniana ? domieszki innych włókien wpływają na to, jak pracuje się chusta np. utrudniając jej dociąganie,
  4. najlepiej w pasy ? najłatwiej jest zaobserwować przebieg chusty i ocenić jego prawidłowość,
  5. nie za długa ? dobrana do postury rodzica i wybranego wiązania.

W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie ważne jest dodatkowo, by chusta była tkana gęsto ? raczej szorstka niż zbyt miękka. Wcześniaki potrzebują dobrej stymulacji dotykowej, a jednocześnie wsparcia dla układu kostno-mięśniowo-stawowego.

Nawet poważne wyzwania rozwojowe nie są przeciwwskazaniem do noszenia dziecka w chuście. Nie można jednak zapominać o tym, że ważny jest nie tylko noszony, ale również noszący! Rodzic musi czuć się komfortowo w swojej chuście i w wiązaniu, które stosuje.

Żeby mieć gwarancję, że dobrze wybierzemy chustę i nauczymy się ją prawidłowo wiązać, warto umówić się z Doradcą noszenia ClauWi?(www.clauwi.pl).

Wanda Hałuniewicz ? doradca noszenia ClauWi?

www.pasiata.pl

splot skośnokrzyżowy splot diamentowy chusta standardowa i wcześniacza
Shopping Cart
Przewiń do góry

Drodzy Rodzice,

w dniach 24-26 września Fundacja Wcześniak uczestniczy
w akcji charytatywnej Biegam Dobrze.
Nie mamy dostępu do maila i nie możemy odebrać od Was telefonów.

Trzymajcie na za nas kciuki,
bo zbieramy środki na wydruk nowego
"Niezbędnika rodzica wcześniaka"!