Dobór chusty

Home / Dla rodziców / Dobór chusty
Dobór chusty

Niezależnie od masy urodzeniowej i tygodnia ciąży, w którym przychodzi na świat maleństwo, możemy je kangurować ? układać na ciele opiekuna pozostającego w pozycji półleżącej, umożliwiając kontakt skóra do skóry. Kangurowanie bywa czasem mylone z noszeniem w chuście ? różnica jest taka, że kangurując, nie przemieszczamy się, a zastosowana opaska pomaga jedynie podtrzymać dziecko na ciele opiekuna. W chuście możemy nosić ? przemieszczać się, wykonywać większość codziennych czynności. Zarówno kangurowania, jak i noszenia warto uczyć się pod okiem Doradcy Noszenia.

Decydując się na noszenie dziecka, rodzic staje przed wyborem chusty. Jest kilka ogólnych zasad, którymi bezwzględnie należy się kierować, kupując chustę:

  1. tkana a nie elastyczna ? elastyczna nie wspiera dostatecznie układu kostno-stawowego, przenosi drgania (nie amortyzuje), nie wspiera prawidłowej pozycji dziecka, mogąc powodować uszkodzenia więzadeł i stawów,
  2. tkana splotem skośnokrzyżowym ? taki splot gwarantuje, że chusta dokładnie otuli ciało dziecka bez wywierania na nie nacisku ? pracuje wzdłuż, wszerz i po skosie,
  3. bawełniana ? domieszki innych włókien wpływają na to, jak pracuje się chusta np. utrudniając jej dociąganie,
  4. najlepiej w pasy ? najłatwiej jest zaobserwować przebieg chusty i ocenić jego prawidłowość,
  5. nie za długa ? dobrana do postury rodzica i wybranego wiązania.

W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie ważne jest dodatkowo, by chusta była tkana gęsto ? raczej szorstka niż zbyt miękka. Wcześniaki potrzebują dobrej stymulacji dotykowej, a jednocześnie wsparcia dla układu kostno-mięśniowo-stawowego.

Nawet poważne wyzwania rozwojowe nie są przeciwwskazaniem do noszenia dziecka w chuście. Nie można jednak zapominać o tym, że ważny jest nie tylko noszony, ale również noszący! Rodzic musi czuć się komfortowo w swojej chuście i w wiązaniu, które stosuje.

Żeby mieć gwarancję, że dobrze wybierzemy chustę i nauczymy się ją prawidłowo wiązać, warto umówić się z Doradcą noszenia ClauWi?(www.clauwi.pl).

Wanda Hałuniewicz ? doradca noszenia ClauWi?

www.pasiata.pl

splot skośnokrzyżowy splot diamentowy chusta standardowa i wcześniacza

Szanowni Państwo,

od dnia 3 sierpnia 2020 r. "Niezbędnik rodzica wcześniaka" jest dostępny wyłącznie w wersji online. Wyczerpały się zasoby papierowego wydania poradnika. Trwają prace nad VII edycją "Niezbędnika...", który ukaże się jesienią. Serdecznie prosimy o cierpliwość.

Poradnik wydajemy wspólnie; w myśl naszej zasady: "rodzice-rodzicom" jest on finansowany m. in. z darowizn rodziców wcześniaków.  Jeśli chcą Państwo mieć swój udział w wydaniu nowego "Niezbędnika...", darowiznę na ten cel można wpłacić poniżej:

Podaruj pomoc rodzicom wcześniaków

1 na 10 dzieci rodzi się za wcześnie.

Rodzicom tych dzieci potrzebna jest wiedza i wsparcie w opiece nad wcześniakiem.

Pomóż nam wydać „Niezbędnik rodzica wcześniaka“, który przekażemy szpitalom, poradniom i rodzicom w całej Polsce.

Książka 'Niezbędnik Rodzica Wcześniaka'
Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom
10 zł
50 zł
10 zł = wydanie 1 egz. „Niezbędnika“

Obowiązek informacyjny:
Fundacja Wcześniak, BLIK

Pomagam

Biorąc udział w akcji akceptujesz:
Regulamin płatności