Dzieci rodzą się z nienaruszoną, zdrową skórą. Różni się ona jednak od skóry dorosłych, tym że:
- jest cieńsza;
- ma mniej włókien elastynowych i krótsze włókna kolagenowe;
- warstwa rogowa i gruczoły nie są w pełni rozwinięte;
- posiada ograniczoną zdolność do wyrównywania odczynu pH, a system odpornościowy dopiero zaczyna działać.
Skóra noworodka będzie zdrowa tak długo, jak długo pozostanie nieuszkodzona. Uszkodzona skóra jest wrażliwa na czynniki, które dla zdrowej nie stanowią żadnego zagrożenia. Celem pielęgnacji skóry od pierwszych dni życia jest zatem zmniejszenie podrażnień i utrzymanie integralności bariery naskórkowej.
Cel ten można osiągnąć różnymi sposobami, które są ze sobą ściśle powiązane. Szczególnie w przypadku wcześniaków należy zadbać o:
- unikanie kontaktu z drażniącymi substancjami, takimi jak detergenty lub mydła, lub czynnikami znajdującymi się w środowisku zewnętrznym,
- utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry przez stosowanie oliwek i unikanie możliwości absorbowania przez skórę toksycznych związków chemicznych, które mogą być wchłaniane w czasie bezpośredniego kontaktu,
- unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.
Podobnie jak w innych dziedzinach medycyny w pielęgnacji skóry zapobieganie jest najlepszą metodą postępowania. Należy pamiętać, że ma znaczenie to czym pielęgnowane będą dzieci, dobór odpowiednich kosmetyków jest istotnym elementem gwarantującym dobrostan skóry dziecka. Powinno się bezwzględnie stosować kosmetyki specjalnie stworzone do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt.