I Kongres EFCNI

Zjednoczeni dla wcześniaków

21 listopada 2008 roku odbył się w Rzymie I Kongres Europejskiej Fundacji na Rzecz Opieki nad Przedwcześnie Urodzonymi Niemowlętami (EFCNI).

Każdego roku w Europie rodzi się około 1 miliona wcześniaków. Pomimo tak wysokiej liczby urodzeń nie istnieją ujednolicone europejskie regulacje prawne, dotyczące leczenia i opieki nad tą największą grupą pacjentów dziecięcych w Europie. Przy okazji I Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Związku Neonatologicznego i Towarzystwa Opieki Prenatalnej (UENPS), EFCNI zaprosiła reprezentantów organizacji założonych przez rodziców wcześniaków z całej Europy. Na pierwszym europejskim spotkaniu organizacji rodziców dyskutowano na temat powszechnie obowiązujących standardów i połączenia wymogów dotyczących wspólnej europejskiej polityki zdrowotnej.

25 reprezentantów z 18 krajów

Reprezentanci od Szwecji do Włoch, od Portugalii do Turcji dyskutowali na temat wspólnego stanowiska.

Uczestnicy spotkania bardzo zaangażowali się w tematy związane z możliwością wprowadzenia zmian dotyczących przedłużenia urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków, jak również z psychologicznymi i socjologicznymi aspektami opieki nad rodzicami na oddziałach neonatologicznych. Poruszano również zagadnienia socjalno-medycznej opieki poszpitalnej dla rodziców wcześniaków oraz chorych niemowląt.

Pierwsze europejskie spotkanie organizacji rodziców wcześniaków i Europejskiej Fundacji na Rzecz Przedwcześnie Urodzonych Niemowląt (EFCNI) było sponsorowane przez firmę farmaceutyczną – Abbott, światowego potentata w dziedzinie farmacji.

Gość specjalny: światowej sławy pianista Robert Wells

Prezentacja rezultatów I Europejskiego Spotkania Rodziców Wcześniaków miała miejsce na konferencji prasowej, która odbyła się z okazji Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Związku Neonatologów i Towarzystwa Opieki Prenatalnej (UENPS) w Rzymie.

Jako gość specjalny wystąpił światowej sławy szwedzki pianista Robert Wells, który osobiście jest ojcem wcześniaka. Jest on założycielem szwedzkiej organizacji skupiającej rodziców wcześniaków pod nazwą “Tummeliten” (pol. “Tomcio Paluszek”).

 

Polska na Kongresie

Przedstawicielką naszej Fundacji, która reprezentowała Polskę, była zaprzyjaźniona z nami prawie od samego początku istnienia fundacji pani Małgorzata Kliś, mama dziś już 7-letniej Paulinki, urodzonej w 28. tygodniu ciąży oraz urodzonego o czasie 4-letniego Maksymiliana. Dzięki zaangażowaniu pani Małgorzaty nasza fundacja nie tylko została zauważona wśród innych organizacji europejskich, ale także zdobyła cenne doświadczenia i sprawdzone rozwiązania, które, mamy nadzieję, uda się wykorzystać w naszym kraju.

 

W imieniu Prezesa fundacji, jak i swoim jeszcze raz serdecznie dziękuję pani Małgosi za poświęcony czas i godne reprezentowanie nas na Kongresie.

 

Magdalena Sadecka-Makaruk

Sekretarz Fundacji Wcześniak

Scroll to Top