Z którego właściwie tygodnia jest mój wcześniak?

“Charakterystyczną rzeczą, z którą spotykają się rodzice wcześniaków, jest fakt, że rodzice zazwyczaj podają jako datę narodzin wcześniaka aktualnie rozpoczęty tydzień ciąży, w którym nastąpił poród. Lekarze natomiast przy opisie stanu dziecka posługują się liczbą zakończonych tygodni ciąży, czyli przykładowo, jeżeli dziecko urodziło się w 29. tygodniu ciąży (bo w dniu porodu trwał właśnie 29. tydzień), to lekarz opisujący tego samego wcześniaka powie, że jest to wcześniak 28 Hbd, czyli że do dnia porodu zostało zakończonych 28 pełnych tygodni ciąży. Różnica ta jest istotna z punkt widzenia lekarza, bo daje mu informację o przypuszczalnym etapie rozwoju dziecka w łonie matki i ma wpływ na podejmowane decyzje odnośnie do jego leczenia już po narodzinach.”

W artykułach w “Niezbędniku rodzica wcześniaka” oraz na naszej stronie przeczytacie też o wieku biologicznym i korygowanym: https://wczesniak.pl/niezbednik-rodzica-wczesniaka-online/

Warto też zajrzeć na stronę, na której zamieściliśmy wykresy siatek centylowych: https://wczesniak.pl/siatki-centylowe/.

Scroll to Top