Pragnę polecić konsolę Xbox z kontrolerem Kinect wszystkim rodzicom wcześniaków, które wymagają ogólnej rehabilitacji ruchowej oraz poprawy kształtowania schematu ciała.
Po raz pierwszy miałam do czynienia z tym urządzeniem podczas rehabilitacji mojego synka w Instytucie ?Pomnik ? Centrum Zdrowia Dziecka?. Rehabilitantka, pani mgr Grażyna Graff, polecała je jako ?urządzenie dające możliwość ćwiczenia poprzez zabawę, co zachęca dziecko do pracy w dłuższych odcinkach czasowych, a gry w przyjazny sposób zmuszają dziecko do ćwiczeń poprzez zabawę? oraz podkreślała, że urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, co pozwala ćwiczyć nawet najmłodszym, 3-4-letnim dzieciom.
Później trochę poczytałam, a następnie wypróbowałam i uważam, że jest to doskonała forma rehabilitacji uzupełniającej do wykorzystania w domu z rodzicami czy rodzeństwem. Nareszcie jest gra, która ma nic wspólnego z biernym siedzeniem przed komputerem czy telewizorem. Do tego może być bardzo przydatna dla dzieci z obniżoną odpornością lub tych, które często chorują i nie powinny kontaktować się z innymi dziećmi. Powiedziałabym, że jest to zdrowy ruch w domowym gronie, no może tylko warto przewietrzyć mieszkanie przed i po zabawach ;-). Jesienią, zimą czy wiosną i tak nie spędzamy dużo czasu na dworze.
Gorąco polecam wcześniakom w wieku 3+, które potrzebują usprawnienia w zakresie koordynacji wzrokowo-ruchowej, czy usprawnienia małej i dużej motoryki. Powtarzając za rehabilitantką mojego dziecka, dodam, że tego rodzaju gry mogą przyczynić się do rozwoju myślenia i wyobraźni, doskonalenia zręczności, stymulacji zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku oraz doskonalenia spostrzegawczości.
Poniżej przedstawiam kilka opinii specjalistów:
?Ułatwia i zmniejsza obciążenie w stawach, poprawia aktywność KKG i KKD, ułatwia koordynację i koncentrację? ? dr n. med. Zofia Gołębiowska, pediatra i specjalista rehabilitacji w chorobach narządów ruchu uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.
?Mobilizacja do aktywności fizycznej zdecydowanie poprawia sprawność dzieci. Jest to cenne w rehabilitacji ruchowej po okresie długiego leżenia, ograniczenia ruchowości ze względu na przebieg choroby? ? dr n. med. Maria Wieczorek, ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Centrum Pediatrii i Onkologii w Chorzowie.
?Najnowsza technologia Kinect jest mobilizującą formą rehabilitacji i pomaga choć przez chwilę zapomnieć o chorobie i trudach związanych z diagnostyką i leczeniem? ? prof. dr hab. med. Walentyna Balwierz, ordynator Oddziału Onkologii i Hematologii USK w Krakowie.
Gorąco polecam,
Oliwia Jasieńska-Rocławska