Urlopy dla rodziców wcześniaków

Urlopy dla rodziców wcześniaków

Urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych

W budżecie państwa na 2025 r. zostały zagospodarowane środki na dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci hospitalizowanych. Trwa obecnie proces zmian w Kodeksie pracy, uwzględniający dodatkowe urlopy dla rodziców. 12 września 2024 r. odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy.

Do tej pory, niezależnie od tygodnia urodzeniowego dziecka lub czasu spędzonego po porodzie w szpitalu, rodzicom nie przysługiwały dodatkowe świadczenia wynikające z opieki nad dzieckiem chorym. Czas urlopu macierzyńskiego rozpoczyna się w dniu porodu i jedynie po 8 tygodniach jego trwania, gdy dziecko przebywało wciąż w szpitalu lub do tego szpitala powróciło, mama mogła zawiesić urlop macierzyński na czas hospitalizacji dziecka.

Urlop dodatkowy – warunki

Dłuższy pobyt w szpitalu zawsze skraca czas spędzony z dzieckiem w domu. Rodzice walczyli o dłuższy urlop, by lepiej zaopiekować się swoimi dziećmi. Dodatkowy czas urlopu nie będzie obowiązkowy, jednak jeśli rodzic będzie chciał z niego skorzystać, musi o niego zawnioskować. Urlop musie się rozpocząć bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, być wykorzystany w jednej części, a zasiłek przysługujący w tym czasie ma wynosić 100 procent podstawy zasiłku.

Projekt ustawy

Kto będzie mógł skorzystać z urlopu?

W założeniach zaprezentowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w maju 2024 r. zmiany dotyczyć miały osób zatrudnionych:

  • rodziców dzieci urodzonych przed ukończonym 28. tygodniem ciąży lub z masą niższą niż 1000 g – w wymiarze dodatkowego 1 tygodnia urlopu za każdy 1 tydzień pobytu dziecka w szpitalu. Maksymalny wymiar dodatkowego urlopu to 15 tygodni.
  • rodziców dzieci urodzonych po 28. a przed 36. tygodniem ciąży w wymiarze dodatkowego 1 tygodnia urlopu za każdy 1 tydzień pobytu dziecka w szpitalu. Maksymalny wymiar dodatkowego urlopu to 8 tygodni.
  • rodziców dzieci urodzonych po 36. tygodniu ciąży, ale wymagających hospitalizacji po 5. dniu od narodzin do 8 tygodnia po narodzinach. 1 tydzień pobytu w szpitalu = 1 tydzień dodatkowego urlopu, jeśli dziecko będzie przebywać w szpitalu minimum 2 dni po 5 dniu od narodzin.

Czas pobytu dziecka w szpitalu może się sumować, tj. rodzicom może przysługiwać nawet do 24 tygodni dodatkowego urlopu.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzice-wczesniakow-z-dluzszym-urlopem-macierzynskim-jest-projekt-ustawy

Projekt ustawy, uzasadnienie, opinia Głównego Inspektoratu Pracy, ZUS i Sądu Najwyższego znajdują się na stronie: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/druk.xsp?nr=522

 

 

Scroll to Top

Drodzy Rodzice,

w dniach 27-29.09 Fundacja Wcześniak uczestniczy
w akcji charytatywnej #BiegamDobrze.

W tych dniach będziemy nieobecni w biurze.

Jak zawsze, akcja posłuży zebraniu środków
na wydanie "Niezbędnika rodzica wcześniaka".

biegam dobrze