17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. W Polsce już po raz 10. dzięki inicjatywie Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom, która w 2011 roku po raz pierwszy ogłosiła ten dzień świętem wcześniaków i ich rodziców.
#NaFioletowo
17 listopada wyrażamy solidarność ze wszystkimi przedwcześnie urodzonymi dziećmi i ich rodzicami. To również okazja, by podziękować personelowi medycznemu za pracę i zaangażowanie przy leczeniu, a często ratowaniu życia dzieci. W tym dniu wiele najważniejszych budynków całego świata podświetla swoje elewacje na fioletowo: od szpitali, przez urzędy, uniwersytety i centra handlowe, po takie budynki jak na przykład Empire State Building.
Zachęcamy, by tego dnia kolor fioletowy zagościł w naszych miastach, domach oraz w przestrzeni wirtualnej. Tradycyjne obchody Dnia Wcześniaka to spotkania w szpitalach, konferencje, bale dla wcześniaków czy wieczorne, fioletowe spacery. W rzeczywistości COVID, w jakiej się znajdujemy, te spotkania są niemożliwe, dlatego zapraszamy do wirtualnego świętowania w wydarzeniu Światowy Dzień Wcześniaka 2020 #NaFioletowo na Facebooku Fundacji.
10 skarpetek, czyli małe kroczki
Jednym z symboli wcześniaków jest malutka skarpetka, powieszona obok dziewięciu większych. Ten obraz przedstawia nam światowe statystyki przedwczesnych narodzin. Jedno na 10 dzieci jest wcześniakiem, choć w Polsce te liczby przedstawiają się nieco inaczej – co 14. dziecko rodzi się przed upływem 40. tygodnia ciąży. Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają specjalistycznej opieki szpitalnej, leczenia, a często wieloletniej rehabilitacji. Żeby dorównać swoim rówieśnikom, wcześniak musi włożyć w swój rozwój wiele wysiłku, a personel medyczny i rodzina muszą mu w tym towarzyszyć. Wcześniactwo nie jest chorobą, ale z jego skutkami wiele dzieci mierzy się przez całe życie. Opuszczenie inkubatora szpitalnego to dla wielu z nich dopiero początek tych zmagań.
Pomoc dla rodziców wcześniaków
Od 17 lat Fundacja Wcześniak pomaga rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych.
„Staramy się być z nimi od pierwszych chwil po narodzinach, służąc przede wszystkim wiedzą i wyjaśnieniem, co dzieje się z ich dzieckiem. Rozdajemy bezpłatny „Niezbędnik rodzica wcześniaka”, który jest dostępny na oddziałach neonatologicznych oraz online, na stronie fundacji. Siłę tej pomocy pokazuje 38 000 rozdanych rodzicom poradników” – Magdalena Sadecka-Makaruk, Sekretarz Fundacji Wcześniak.
Chcąc wyjść rodzicom naprzeciw, pomóc im dotrzeć do niezbędnej wiedzy i służyć poradą, od września 2020 roku uruchomiliśmy program „Pośpiesznym na świat” dostępny na YouTubie. W każdy wtorek o godz. 9:00 pojawiają się tam wywiady z lekarzami, specjalistami w dziedzinie neonatologii, rodzicami wcześniaków oraz rady dla rodziców, gdzie i jak uzyskać pomoc, również od Fundacji.
Trzymamy za Was kciuki!
Każdemu z najmniejszych, którzy tego dnia obchodzą swoje święto, a także ich rodzicom, życzymy, by etap, który właśnie rozpoczęli, był spokojnym czasem w poczuciu nadziei na dobrą przyszłość. Z własnego doświadczenia wiem, iż droga rodzicielstwa wcześniaka, którą Państwo rozpoczynają, będzie stanowić punkt zwrotny w życiu i kształtować jego dalsze losy co najmniej do czasu, aż Państwa dziecko osiągnie wiek szkolny. Życzę Państwu odwagi w podjęciu tego wyzwania oraz siły, aby każdego dnia w sposób świadomy dbać o rozwój i zdrowie Państwa przedwcześnie narodzonego dziecka – mówi Tomasz Makaruk, Prezes Fundacji Wcześniak.
Wcześniaki. Sprawa wielkiej wagi
Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom jest Organizacją Pożytku Publicznego, która od 17 lat pomaga rodzicom wcześniaków. Każdy rodzic może skorzystać z pomocy: zamówić bezpłatny poradnik „Niezbędnik rodzica wcześniaka”, wypożyczyć sprzęt niezbędny wcześniakom (np. monitory oddechu, wagi niemowlęce), dołączyć do grup wsparcia, założyć subkonto i zbierać 1% podatku na leczenie i rehabilitację swojego dziecka, a przede wszystkim otrzymać wsparcie i niezbędną wiedzę.
Kontakt prasowy:
Katarzyna Nawrocka
media, projekt „Pośpiesznym na świat”
tel. 790 791 020
katarzyna.nawrocka@wczesniak.pl
Magdalena Sadecka-Makaruk
Sekretarz Fundacji, media
tel. 601 252 866
www: www.wczesniak.pl