17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To święto prawie co dziesiątej osoby! Ponad 7% dzieci urodzonych w 2021 roku jest wcześniakiem. W ubiegłym roku urodziło się dokładnie 24 523 wcześniaków*. Prosimy – podarujcie tym dzieciom lepsze dzieciństwo, bez bólu i nieustannych wizyt lekarskich.
Wpłać darowiznę na stronie: https://www.siepomaga.pl/pomoc-wczesniakomWyślij SMS na numer 75365 o treści 0232181.
Pomoc wcześniakom
Nie ma tygodnia, w którym nie otrzymalibyśmy prośby o wsparcie w opłaceniu rehabilitacji wcześniaka. Są to prośby o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, codziennych sesji z fizjoterapeutą, terapeutą wzroku lub integracji sensorycznej. Koszt jednego zabiegu wynosi od 120 do 200 zł. Koszt turnusu rehabilitacyjnego to już niemal zawsze ponad 5 000 zł. Aby rehabilitacja przyniosła oczekiwany efekt, trzeba systematycznie ją powtarzać. Tylko dzięki niej wcześniaki mają szansę na poruszanie się, względną samodzielność ruchową lub załagodzenie bólu, który stale im towarzyszy z powodu chorób.
Kim jest wcześniak?
Wcześniak to dziecko, które urodziło się przed 37. tygodniem ciąży. Im wcześniejszy poród, im niższa masa ciała przy urodzeniu, tym większe ryzyko powikłań, chorób przewlekłych u dziecka oraz niepełnosprawności.
Wcześniak nie jest po prostu trochę mniejszym dzieckiem niż pozostałe noworodki. To dziecko, które już od pierwszych minut życia wymaga specjalistycznej opieki, która pozwoli mu, w warunkach już poza brzuchem mamy – dojrzeć i dorosnąć. Wiele dzieci zostaje ze skutkami wcześniactwa już na całe życie, mierząc się np. z mózgowym porażeniem dziecięcym, niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną, wadami wzroku, mowy, chorobami serca, płuc czy układu trawiennego.
Te dzieci potrzebują i przez całe życie będą potrzebowały wsparcia medycznego, leczenia, rehabilitacji i… życzliwości społeczeństwa, by móc w nim funkcjonować bez barier.
*Najnowsze statystki udostępniamy na stronie Statystyka.