W nawiązaniu do wiadomości z 13 marca br, w których prezentowaliśmy szczegółowe omówienie zagadnienia zasiłku macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków, publikujemy dziś tekst „Ojciec wcześniaka bez urlopu, gdy matka nie ma etatu” z Dodatku dla prenumeratorów „Kadry i Płace” Dziennika Gazety Prawnej z dnia 15 maja 2025 r. [93 (6510)]. Opracowanie zostało zaczerpnięte z za zgodą (licencja U-243) Infor PL SA – wydawcy Dziennika Gazety Prawnej.
Z artykułu dowiecie się Państwo, jakie jest stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Głównego Inspektoratu Pracy co do uprawnień ojców wcześniaków do urlopu uzupełniającego, w sytuacji gdy matka (jako zleceniobiorczyni lub przedsiębiorczyni) pobrała zasiłek macierzyński za okres równoważny z urlopem macierzyńskim.
Wnioski płynące z analizy przepisów są takie, iż gdy matka wcześniaka nie jest zatrudniona na umowę o pracę lecz współpracuje na podstawie umowy zlecenia bądź jest przedsiębiorcą, to przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres równoważny z urlopem macierzyńskim. Nie ma jednakże prawa do urlopu macierzyńskiego, gdyż uprawnienie to wynika z Kodeksu Pracy, czyli jest przewidziane w przepisach dla osób posiadających umowę o pracę.
W konsekwencji ojciec (nawet jeżeli zatrudniony jest na umowę o pracę) nie ma prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Dzieje się tak dlatego, iż przepisów wynika, że rodzice wcześniaka muszą zdecydować które z nich korzysta z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, bo nie mogą oboje.
Materiał ma 2 strony, mogą przewijać go Państwo w dół, a w razie potrzeby powiększyć korzystając z przycisku +