Kołysanka dla wcześniaków – posłuchajcie, pośpiewajcie

Śpiewajmy wcześniakom z Pampers z okazji Światowego Dnia Wcześniaka

Sen jest kluczowy dla odpowiedniego rozwoju i dobrego samopoczucia każdego maleństwa, a w szczególności tego, które przedwcześnie przyszło na świat. Dlatego marka Pampers wraz z trójką wyjątkowych artystów Joanną Kulig, Natalią Kukulską oraz Igorem Herbutem, zapraszają do wspólnego śpiewania wcześniakom, aby wspierać ich spokojny sen i zdrowy rozwój.

Śpiewajmy wcześniakom z Pampers

Rocznie w Polsce rodzi się około 23 000 wcześniaków, co stanowi 5,6% wśród wszystkich urodzeń. Każdy z nich potrzebuje zaawansowanej opieki medycznej już od dnia narodzin. Jednym z najważniejszych elementów jest sen. Wcześniaki przesypiają nawet 97% doby, czyli ponad 23 godziny. Wszystkie niemowlęta potrzebują snu, ale w przypadku wcześniaków jest on szczególnie ważny dla prawidłowego  rozwoju mózgu, poprawy przyrostu masy ciała i czynności układu odpornościowego, stabilizacji częstości pracy serca i kształtowania rytmu dobowego wydzielania melatoniny[1].

Chcąc wspierać dzieci przedwcześnie urodzone, marka Pampers pragnie zapewnić im jak najlepsze warunki do odpoczynku. W ramach 4. edycji kampanii, Procter & Gamble, producent pieluszek Pampers Preemie przygotował szczególną inicjatywę. Do współpracy zaproszone zostało trio wyjątkowych polskich artystów – Joanna Kulig, Natalia Kukulska i Igor Herbut, wraz z którymi marka Pampers stworzyła kołysankę dedykowaną wcześniakom. Delikatna melodia i autorskie teksty utulą maluszki do snu i pomogą złapać dobry rytm wspierający rozwój.

– Wiemy, że między 24. a 40. tygodniem życia płodu, a więc w III trymestrze ciąży, jego mózg powiększa się 4-krotnie. W ciągu ostatnich 6 tygodni ciąży przyrost masy mózgu wynosi 35%. W tym czasie zachodzą w mózgu bardzo ważne procesy: migracja neuronów, tworzenie się połączeń między komórkami nerwowymi (synaptogeneza) i reorganizacja synaps, mielinizacja. Przedwczesne urodzenie przerywa rozwój wewnątrzmaciczny mózgu. Od tego czasu noworodek przebywa w sztucznym na tym etapie rozwoju środowisku poza organizmem mamy. Jest to duża zmiana, do której wcześniak musi się dostosować, a my powinniśmy mu w tym pomóc. W jaki sposób możemy to zrobić? Staniemy na wysokości tego zadania, jeśli w otoczeniu, w którym przebywa przedwcześnie urodzone dziecko nie będzie hałasów i jeśli zabiegi pielęgnacyjne będą wykonywane tak delikatnie, że nie będą przerywały snu. To właśnie w czasie snu następuje korzystna zmiana w funkcjonowaniu mózgu wcześniaka, która pozwala na jego rozwój i strukturalne rearanżacje. Fizjologiczne cykle snu głębokiego REM i płytkiego kształtują się już u 15-tygodniowego płodu. Na ile jest to możliwe, zapewnijmy naszym pacjentom spokojny sen   mówi prof. dr hab. med. Ewa Helwich, Krajowy Konsultant ds. neonatologii w Polsce.

Według Daniela Ebertowskiego – twórcy szkoły umuzykalniającej dla niemowląt i małych dzieci – śpiewanie dziecku w każdym wieku pozytywnie wpływa na prawidłową pracę serca, poprawia samopoczucie oraz nastrój, zarówno rodzica, jak i malucha. – Muzyka wspomaga i poprawia koncentrację oraz pracę mózgu, stymuluje również pamięć, inteligencję emocjonalną. Już w połowie ubiegłego wieku przeprowadzone badania wskazywały, że udział w zajęciach umuzykalniających znacznie poprawia umiejętności psychosomatyczne, społeczne, poznawcze i słuchowe. Aktywne muzykowanie doskonale stymuluje obie półkule, jednocześnie angażując malca ruchowo. Warto więc wprowadzać muzykę w życie dziecka najwcześniej, gdy to możliwe – mówi dyrygent.

– Rodzice wcześniaków zazwyczaj czują się bardzo bezradni w sytuacji, gdy ich dzieckiem może zajmować się tylko personel medyczny. Fundacja Wcześniak, która od 17 lat pomaga rodzicom zmierzyć się z rzeczywistością przedwczesnego porodu, podpowiada wówczas, że jeżeli stan dziecka na to pozwala i lekarze wyrażą zgodę, to już samą swoją obecnością – dotykiem, słowem czy właśnie śpiewem – rodzice mają realny wpływ na leczenie i rozwój dziecka. Głos mamy i taty to jedyna rzecz, którą dziecko zna z okresu ciąży i dzięki temu czuje się bezpieczniej. To też przyśpiesza jego dojrzewanie. Mówienie do dziecka, śpiewanie czy kołysanie w rytm melodii sprzyja nawiązywaniu więzi na każdym etapie życia malucha. Wsparcie artystów, którzy przygotowali kołysankę dla wcześniaków, ma podwójną wartość: od strony emocjonalnej pokazuje rodzicom, jak mogą pomóc swoim dzieciom, a od strony społecznej zwraca uwagę ogółu na problem wcześniactwa w Polsce – mówi dr Magdalena Sadecka-Makaruk, założycielka Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom.

Wyjątkowe pieluszki dla wyjątkowych maluchów (lub na wyjątkowe potrzeby)

Od 2017 roku firma Procter and Gamble wspiera polskie wcześniaki, przekazując pieluszki Pampers Preemie na oddziały Intensywnej Terapii Noworodków w całej Polsce. Pampers Preemie Protection zostały zaprojektowane tak, by odpowiadać na wszystkie specjalne potrzeby wcześniaków.

Wrażliwa skóra tych maluszków wymaga kontaktu z najdelikatniejszymi materiałami, dlatego są one jedwabiście miękkie. Pozwalają na zapięcie na całej powierzchni, dzięki czemu możliwe jest ich idealne dopasowanie, nawet pomiędzy przewodami i sondami medycznymi. Ich zapinanie jest ledwo słyszalne i nie zakłóca snu maluszka, który jest tak bardzo potrzebny. Najmniejsza pieluszka przeznaczona dla noworodków o masie ciała poniżej 800 g ma o 34% węższy, wyprofilowany wkład dopasowujący się do przestrzeni między nóżkami, co pomaga wspierać zdrowy rozwój dziecka. Jej wkład chłonny jest taki sam na całej długości, co pozwala na zmianę pieluszki niezależnie od tego, czy maluch leży na plecach, czy na brzuchu. Wewnętrzna powłoczka pozwala na pochłanianie nie tylko cieczy, ale również płynnych stolców, które przy antybiotykoterapii towarzyszącej leczeniu wcześniaków pojawiają się regularnie. Pieluszki Pampers Preemie Protection dostępne są także w rozmiarach – P2 dla dzieci o masie ciała poniżej 1800 g oraz P1 dla dzieci o masie ciała mniejszej niż 2300 g.

Od niemal 60 lat marka Pampers dostarcza produkty wspierające szczęśliwy i zdrowy rozwój dzieci. Sen, komfort i odpoczynek są kluczowe dla wszystkich maluszków, ale dla wcześniaków w szczególności. Dzięki pieluszkom Preemie Protection możemy wesprzeć ich nieprzerwany sen oraz rozwój nawet tych przedwcześnie urodzonych maluchów. Jesteśmy dumni z tego, że w ciągu 3 lat mogliśmy przekazać polskim wcześniakom ponad 1 350 tys. pieluszek Pampers Preemie – mówi Mariola Mirek, dyrektor ds. komunikacji Pampers, Procter & Gamble.

Kupując produkty Pampers, wspierasz Wcześniaki

Teraz każdy rodzic może wspomóc wcześniaki. Za każde opakowanie pieluszek Pampers kupione w sklepach sieci Biedronka w okresie od 17 listopada do 10 grudnia 2020 marka Pampers przekaże pieluszkę Preemie jako donację na odziały intensywnej terapii noworodka w Polsce.

Pampers

Od ponad 60 lat rodzice ufają marce Pampers i korzystają z produktów Pampers, pielęgnując swoje dzieci. Producentem pieluszek Pampers jest firma Procter & Gamble. Każdego dnia ponad 25 milionów dzieci ze 100 krajów na świecie nosi pieluszki Pampers. W portfolio marki znajduje się szeroki wybór pieluszek, chusteczek i pieluchomajtek, zaprojektowanych, by zapewnić wygodę i ochronę dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Po więcej informacji na temat marki Pampers zapraszamy na stronę www.pampers.pl

Procter&Gamble

P&G posiada jedno z najbardziej rozbudowanych portfolio wiodących marek, które cieszą się zaufaniem konsumentów na całym świecie. Są to m.in.: Always®, AmbiPur®, Ariel®, Blend-a-med®, Fairy®, Gillette®, Head & Shoulders®, Lenor®, Olay®, Oral-B®, Pampers®, Pantene®, SK-II®, Vicks®. P&G prowadzi działalność w około 70 krajach. Zapraszamy na stronę http://www.pg.com, aby dowiedzieć się więcej o firmie P&G i jej markach.

Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom

Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom jest Organizacją Pożytku Publicznego. W ramach swojej działalności statutowej Fundacja zajmuje się m.in. udostępnianiem treści zawartych na  stronie internetowej www.wczesniak.pl, wydawaniem bezpłatnego poradnika „Niezbędnik rodzica wcześniaka”, prowadzeniem Programu „Mentor” zrzeszającego rodziców wcześniaków, współpracą z pokrewnymi organizacjami zarówno w Polsce, jak i za granicą, prowadzeniem bezpłatnej wypożyczalni sprzętu dla wcześniaków, organizacją w różnych miastach Polski spotkań Grup Wsparcia dla rodziców, którym urodziły się wcześniaki, a także zakładaniem i prowadzeniem subkont dla wcześniaków – podopiecznych Fundacji.

 

 Kontakt prasowy:

Procter & Gamble

Mariola Mirek

Menadżer ds. Komunikacji

Tel. 668 458 401

mirek.m@pg.com

MSLGROUP

Gabriela Gajewska

Opiekun projektu

Tel. 882 140 107

gabriela.gajewska@mslgroup.com

Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom

dr Magdalena Sadecka-Makaruk

Sekretarz Fundacji

Tel. 601 252 866
wczesniak@wczesniak.pl

 

 

[1] Mahmoodi N, et al. (2016). Nurses’ Awareness of Preterm Neonates’ Sleep in the NICU. Global Journal of Health Science. 8(6) 226-233.

 

Scroll to Top