17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To ważna data dla wielu rodziców, których dzieci urodziły się wcześniej, niż zaplanowała natura. 15 -16 listopada w Manufakturze z tej okazji zorganizowane zostanie wspólne wycinanie i kolorowanie skarpetek, na które zapraszamy wszystkie dzieci. Skarpetki te stanowią symbol inicjatywy ?ene, mene, mini. Jedno dziecko na dziesięć jest wcześniakiem. Na całym świecie?.
Do niedawna wcześniactwo było tematem tabu. Dlatego Światowy Dzień Wcześniaka przypadający na dzień 17 listopada obchodzony będzie na świecie dopiero po raz czwarty. W tym roku dzięki bardzo zaangażowanej grupie ludzi dobrej woli uda się po raz pierwszy zorganizować Dzień Wcześniaka w Łodzi. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości problemu wcześniactwa, wiedzy na temat wcześniaków, przedwczesnego porodu i jego wszystkich następstw, jest w tym dniu realizowany ze szczególnym priorytetem. Wcześniak to nie tylko dziecko, które z definicji rodzi się pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży, to wyjątkowy pacjent, wymagający znacznie większych nakładów, czasu i metod diagnostyczno-terapeutycznych niż noworodki, które przyszły na świat terminowo.
Warsztatom w Manufakturze towarzyszyć będzie wystawa ?Byłem Wcześniakiem?, której otwarcie uświetnią swoją obecnością wspaniali lekarze i pielęgniarki ze wszystkich łódzkich szpitali. W sobotę o godzinie 13.00 wystawę oficjalnie otworzy Pani Profesor Ewa Gulczyńska ? wojewódzki konsultant ds. Neonatologii.
W Łodzi inicjatywę Światowego Dnia Wcześniaka wspierają Urząd Marszałkowski, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek i Położnych Neonatologicznych, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej przy ulicy Spornej w Łodzi, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa przy ulicy Madurowicza w Łodzi, Szpital Salve oraz harcerze ze szczepu „Skrzydło”, którzy pomagać będą dzieciom podczas warsztatów.
Dla uczczenia Światowego Dnia Wcześniaka powstała inicjatywa ?Global Illumination Initiative? polegająca na podświetleniu na fioletowo tego dnia kluczowych i najbardziej charakterystycznych budynków w danym kraju. W Łodzi 17 listopada w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami na fioletowo zostaną podświetlone – Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa przy ulicy Madurowicza w Łodzi.
Każdego roku na świecie rodzi się 15 milionów wcześniaków. W Unii Europejskiej jest to największa grupa pacjentów wśród dzieci ? 1 na 10 maluchów jest urodzony przedwcześnie. Poziom wiedzy na temat problemów dzieci przedwcześnie urodzonych jest bardzo niski. Dla większości rodziców przyjście na świat wcześniaka jest wielkim zaskoczeniem. Nie są oni przygotowani, ani emocjonalnie, ani merytorycznie do opieki nad kruchym i malutkim dzieckiem, ważącym często mniej niż 1000 gramów. W ciągu ostatniego 20-lecia diametralnie zmieniła się opieka neonatologiczna. O wcześniakach wiadomo już znacznie więcej, stąd udaje się ratować nawet te urodzone w 24. tygodniu ciąży lub ważące zaledwie 500 gramów. W tym okresie udało się zmniejszyć umieralność okołoporodową aż dwukrotnie.