Przyszłość Twojego dziecka – 10 kroków do pobrania krwi pępowinowej

Rozwój medycyny sprawa, że każdego dnia pojawiają się nowe rozwiązania, które pomagają nam walczyć z różnymi chorobami. Dzięki nowoczesnym technologiom już dziś możemy zabezpieczyć zdrowie naszego dziecka w przyszłości.

Nieocenionym skarbem w medycynie okazała się bowiem krew pępowinowa dziecka. Zawiera ona komórki macierzyste, które wykorzystywane są w leczeniu m.in. chorych po chemioterapii i radioterapii. Naukowcy stale odkrywają ich nowe możliwości. W przyszłości prawdopodobnie komórki macierzyste będą pomagały w leczeniu Alzheimera, Parkinsona, chorób serca oraz niektórych schorzeniach dziedzicznych i autoimmunologicznych.

Do niedawna komórki macierzyste pozyskiwane były ze szpiku i krwi obwodowej. Dziś wiadomo jest, że ich bogatym źródłem jest również krew pępowinowa. Pozyskiwane z niej komórki są cenniejsze – mają większą skuteczność w odbudowywaniu układu krwiotwórczego i odpornościowego, niż komórki macierzyste pobrane od dorosłych.

Krew pępowinowa pobrana przy narodzinach dziecka i odpowiednio przechowywana może więc na wiele lat stać się zabezpieczeniem na wypadek choroby i uratować życie naszemu dziecku lub jego rodzeństwu. Warto więc już przed porodem rozważyć możliwość jej zachowania. Proces ten nie jest skomplikowany. Prezentujemy 10 prostych kroków, które wyjaśnią nam, jak zachować komórki macierzyste naszego dziecka:

  • Krok 1- Podejmij decyzję o skorzystaniu z banku komórek macierzystych

Procedura pobrania i zachowania krwi pępowinowej nie jest skomplikowana. Najważniejszym etapem tego procesu jest decyzja rodziców. Powinna być ona przemyślana i podjęta po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi aspektami tego procesu.

  • Krok 2 – Jeśli masz wątpliwości i pytania – porozmawiaj z ekspertami

Informacje na temat zastosowania komórek macierzystych coraz częściej pojawiają się w prasie. Jeśli chcemy poznać szczegóły dotyczące procesu pobrania krwi pępowinowej powinniśmy dodatkowo porozmawiać na ten temat ze specjalistami. Wszelkich porad w tym zakresie udzielają pracownicy banków komórek macierzystych.

“Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, która daje rodzicom możliwość zabezpieczenia krwi pępowinowej na długie lata. To nowoczesna i przyszłościowa metoda, która może w razie potrzeby służyć zdrowiu dzieci. Dbamy o najwyższą jakość naszych usług, dlatego staramy się odpowiadać na wszelkie pytania naszych klientów. Naszym obowiązkiem jest dokładne zapoznanie rodziców z całym procesem, dlatego nasi eksperci są zawsze do ich dyspozycji. Spotykamy się z rodzicami osobiście i dostarczamy im wszelkich niezbędnych materiałów.” – – mówi Jarek Sobolewski z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

  • Krok 3 – Podpisz umowę z wybranym bankiem komórek macierzystych

Gdy już podejmiemy decyzję o skorzystaniu z usług banku komórek macierzystych powinniśmy podpisać stosowaną umowę. Pamiętajmy, by dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, nie wahajmy się zadawać pytań.

  • Krok 4 – Poinformowanie szpitala o naszej decyzji

Po podpisaniu umowy otrzymamy tzw. zestaw pobraniowy, oznakowany i przygotowany specjalnie dla naszego dziecka. Zawiera on sterylne elementy, które służą do pobrania krwi oraz wszystkie niezbędne materiały pomocnicze i dokumenty. Taki zestaw musimy przekazać położnej w dniu porodu.

O tym, że krew pępowina naszego dzidziusia została zaplanowana do pobrania, szpital, w którym odbędzie się poród, zostanie poinformowany przez bank komórek macierzystych.

  • Krok 5 – Przygotowania w dniu porodu

W dniu porodu musimy pamiętać o zabraniu do szpitala zestawu pobraniowego. Pobraniem krwi zajmie się specjalnie do tego przeszkolony zespół specjalistów. Możemy się więc skupić na porodzie, w czasie którego najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo matki.

  • Krok 6 – Pobranie krwi pępowinowej

Pobranie krwi pępowinowej jest prostą, całkowicie nieinwazyjną i bezpieczną metoda. Nie zaburza ona normalnego przebiegu porodu. Krew pępowinowa pobierana jest pod okiem lekarza już po urodzeniu dzidziusia. Cały proces jest więc bezbolesny zarówno dla matki jak i dziecka.

  • Krok 7 – Poinformowanie banku komórek macierzystych o pobraniu krwi pępowinowej

Bezpośrednio po porodzie personel szpitala powiadomi pracowników banku komórek macierzystych o tym, że została pobrana krew pępowinowa naszego dzidziusia. Taką informację możemy też przekazać sami, by mieć pewność, że krew zostanie odebrana w odpowiednim czasie, a więc w ciągu 24 godzin po porodzie.

  • Krok 8 – Dostarczenie zestawu do banku komórek macierzystych

Zestaw, w którym zabezpieczona została krew, transportowany jest do banku komórek macierzystych przez specjalnych kurierów w ciągu 24 godzin od porodu. Bardzo ważny jest właściwy transport: “Szczególnie ważne jest właściwe zabezpieczenie przewożonego materiału. Używany przez nas zestaw pobraniowy chroniony jest opakowaniem wykonanym z grubego, gęstego styropianu, który wyłożono torebkami zawierającymi substancje termoizolujące i stabilizujące temperaturę. Taka konstrukcja gwarantuje, że w czasie transportu temperatura wewnątrz będzie stabilna, a tym samym materiał będzie bezpieczny” – – mówi Jarek Sobolewski z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

  • Krok 9 – Przeprowadzenie badań w laboratorium

Dostarczona do banku komórek macierzystych krew pępowinowa zostanie poddana w laboratorium specjalistycznym badaniom, a następnie odpowiednio spreparowana i zamrożona. Krew pępowinową przechowuje się w banku w ciekłym azocie w temperaturze -1960C.

  • Krok 10 – Potwierdzenie zamrożenia komórek macierzystych

W ciągu kilkunastu dni po porodzie, bank komórek powiadomi nas telefonicznie i listownie o wynikach przeprowadzonych w laboratorium badań krwi. Otrzymamy również Certyfikat o zdeponowaniu krwi w banku komórek macierzystych, na podstawie którego, w razie potrzeby, będziemy mogli skorzystać z komórek macierzystych.

Cały proces pobrania komórek macierzystych jest prosty, a co najważniejsze bezpieczny dla zdrowia matki i dziecka. Już dziś możemy zadbać o zdrowie naszych dzieci w przyszłości. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z tej nowoczesnej i przyszłościowej metody.

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) jest jedynym komercyjnym bankiem krwi pępowinowej w Polsce, w którym spreparowana krew, została z sukcesem wykorzystana do przeszczepień). Jako pierwszy w Polsce otrzymał akredytację Ministerstwa Zdrowia na prowadzoną działalność, która daje gwarancję spełnienia wymagań prawnych i jakościowych stawianych przez Ustawę o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek komórek i narządów. W 2007 roku uzyskał prestiżową akredytację Amerykańskiego Stowarzyszenia Banków Krwi (AABB) American Association of Blood Banks). Jest drugim europejskim bankiem krwi (spośród ponad 100), który został uhonorowany akredytacją AABB.

Tekst: Katarzyna Pawłowska – www.baby-shower.pl

Scroll to Top