Matylda Zachciał

Matylda Zachciał jest podopieczną Fundacji Wcześniak

Matylda Zachciał urodziła się 12 lutego 2019 r. w wyniku odklejenia łożyska i krwotoku, jako skrajny wcześniak w 29. tygodniu ciąży. Ważyła 1155 g, dostała 1/10 w skali Apgar, była w stanie krytycznym. Od początku walczyła z całym mnóstwem przeciwności: przez pierwsze tygodnie oddychały za nią maszyny, doznała wylewu krwi do mózgu, zakażenia wewnątrzmacicznego, żółtaczki, retinopatii wcześniaczej, stwierdzono wady trzonów kręgów, przepukliny pachwinowe i pępkową, problemy kardiologiczne.

Matylda Zachciał wcześniak

Nasza córeczka ma już 5 lat i stwierdzone mózgowe porażenie dziecięce oraz skoliozę wielołukową. Jest cały czas pod opieką mnóstwa specjalistów, neurologa, ortopedy, chirurga, okulisty, neurologopedy, psychologa, fizjoterapeutów i osteopaty. Dzięki intensywnej rehabilitacji powolutku się rozwija. Matylda nie chodzi, porusza się, czworakując homologicznie (kicanie, zamiast ruchu naprzemiennego). Potrafi wstać przy meblach, jednak trzeba ją asekurować, bo często traci przy tym równowagę. Siedzi samodzielnie jedynie w nieprawidłowym wzorcu „w literkę W”. Głowę ustawia asymetrycznie, ma silnie obniżone napięcie w osi głowa-tułów. Wymaga zaopatrzenia ortopedycznego (aktualnie to ortezy, gorset i pionizator). W tym roku czeka ją także poważna operacja, związana z powiększającym się stopniem  skoliozy i kifozą kręgosłupa.

Obecnie Matylda sześć razy w tygodniu  spotyka się z fizjoterapeutami (NDT-Bobath i Therasuit), ma zajęcia na basenie i oczywiście ćwiczy także z nami w domu. Widzimy postępy w jej rozwoju, idzie to powoli, ale i tak daje nadzieję. To dzielna i pogodna dziewczynka, chętna do zabawy , odważna i towarzyska. Jej imiona: Matylda Laura, znaczą „waleczna” i „zwycięska”, i wierzymy, że tak będzie. Walczymy o jej zdrowie i samodzielność.

Jeśli Ty także chcesz pomóc Matyldzie, przekaż 1,5% podatku, wpisując w swoje zeznanie podatkowe KRS 0000191989, koniecznie dopisz cel szczegółowy MATYLDA ZACHCIAŁ i zaznacz okienko „wyrażam zgodę”

lub wpłać darowiznę na subkonto w Fundacji Wcześniak

26 1240 6351 1111 0010 8772 5664 cel DLA MATYLDY ZACHCIAŁ.

Przekazane pieniądze posłużą na dalsze wspomaganie rozwoju Matyldy, jej leczenie i rehabilitację. Dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta informacyjna


Imię
Matylda
Tydzień
29
Waga
1155g
Wzrost
Data
12.02.2019

Scroll to Top