Nikodem Wesoły

Nikodem Wesoły urodził się o 15 tygodni za wcześnie. Wszystko było dobrze, żadnych wad, żadnych powikłań, nagle 22 września 2020 roku karetka, sepsa, poród w celu ratowania życia. W 6 miesiącu ciąży urodził się Nikodem z wagą 750 gram i długością 30 cm. Nasz jedyny skarb od tej pory musiał podjąć walkę o życie, a przecież miał się urodzić po nowym roku 5 stycznia 2021 roku.

Od początku pandemia była i jest naszym wrogiem, który uniemożliwia nam całodobowe wsparcie dziecka w tej trudnej walce w inkubatorze. Z powodu braku wizyt przez przepisy związane z covid mamy cały czas ograniczony dostęp do dziecka. Wizyty pojedynczo 2 razy w tygodniu po 45 minut. Nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć.

Najgorsze były pierwsze tygodnie i informacje, że nasze jedyne dziecko może zostać odłączone od aparatury, a nasz czas z nim jest wydzielany. Z dnia na dzień stan Nikusia się pogarszał powodując rozległe uszkodzenia szczególnie w mózgu. Niko był nieprzytomny i z czasem dostawał co raz cięższych wylewów do mózgu. W końcu usłyszeliśmy wyrok: obustronne wylewy dokomorowe IV stopnia(najcięższe i bardzo rozległe). Rokowania skrajnie złe. Lawinowo przyszły kolejne informacje: leukomalacje w mózgu, wylewy przeszły na móżdżek , nieodwracalnie uszkadzając tkankę. Nikuś wielokrotnie miał przetaczaną krew, spędził dwa miesiące pod respiratorem. Niestety respirator spowodował pojawienie się choroby płuc: dysplazji oskrzelowo-płucnej, z którą będzie musiał się borykać przez lata, lub całe życie.

Przeżył dwie sepsy i dwa zapalenia płuc. W wyniku wylewów powstało wodogłowie pokrwotoczne, które zagraża życiu Nikodema. Niestety ciśnienie narastało i postanowiono wstawić do główki zbiorniczek Rikhama, w celu odbarczania płynu rdzeniowo mózgowego. Powikłania związane z wylewami spowodowały nieodwracalne szkody w mózgu. Jednak dzięki plastyczności mózgu w pierwszych miesiącach życia i terapii mamy możliwość choć trochę polepszyć jego stan i uratować go od życia w wegetacji. Wysokospecjalistyczne leczenie wraz z rehabilitacją i wczesnym wspomaganiem rozwoju, szczególnie przez pierwsze lata życia mogą dać nadzieję na sprawność Nikodema.

Obecnie dodatkowo dziecko zmaga się z retinopatią wcześniaczą, która grozi utratą wzroku, dlatego maleństwo po raz kolejny zostało poddane operacji w celu ratowania oczek.

Prosimy o wsparcie i zachęcamy do obserwowania strony facebook: niko 750 gram 

23 grudnia mija 3 miesiące od narodzin Nikusia, dalej jest hospitalizowany. Cały czas jest na wspomaganiu tlenowym, oraz karmiony sondą.

 

Darowiznę dla Nikodema można przekazać wpłacając ją na konto 05 1240 6351 1111 0010 9654 2081.

Aby przekazać 1,5% podatku, w rozliczeniu należy wpisać KRS 0000191989 (Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom), a w polu “cel szczegółowy” koniecznie Nikodem Wesoły.

 

Karta informacyjna


Imię
Nikodem
Tydzień
25
Waga
750g
Wzrost
30cm
Data
2020

Scroll to Top