Jak karmić wcześniaka?

Jak karmić wcześniaka?

Drodzy Rodzice,

poród przedwczesny wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami ,jakie musicie podjąć jako Rodzice swojego dziecka. Jedna z takich decyzji  dotyczy żywienia Waszego maleństwa. Właściwe karmienie wcześniaka, szczególnie z niską wagą urodzeniową, jest przedmiotem troski opiekujących się  Waszym dzieckiem lekarzy, ale od decyzji Rodziców, szczególnie zaangażowania Mamy, zależy, czy dziecko będzie karmione naturalnie.

Droga Mamo, niezależnie od tego, jak planowałaś karmić swoje dziecko ? teraz, po porodzie przedwczesnym, musisz rozważyć tę kwestię jeszcze raz.

Drogi Tato, masz wpływ na powodzenie karmienia piersią Waszego dziecka ? powinieneś wesprzeć Mamę w decyzji  o naturalnym karmieniu i otoczyć ją troską, aby proces inicjacji laktacji przebiegał w możliwe optymalnych warunkach.

Staraj się w miarę możliwości uczestniczyć w sesjach ściągania pokarmu i bądź z Mamą dziecka w szpitalu w czasie karmienia dziecka.

Zajmij się stroną organizacyjną  dostarczenia ściągniętego pokarmu po wyjściu Mamy ze Szpitala, aby miała czas na wypoczynek.

Karmienie piersią wcześniaka jest możliwe i zależy od Waszej decyzji i determinacji!

Wybór typu pożywienia:

Mleko kobiece jest najodpowiedniejszym typem pożywienia dla ludzkiego noworodka niezależnie od momentu rozwiązania ciąży.

Dla wcześniaków mleko mamy to więcej niż pokarm! Mleko kobiece zawiera wiele bioaktywnych składników, które wspierają wzrost, rozwój i terapię najmniejszych pacjentów.

Kilka mililitrów mleka, które wystarczą na pierwszy posiłek Twojego dziecka, zawiera tysiące przeciwciał  oraz innych  aktywnych białek oraz cukrów i lipidów, które są składnikami pokarmowymi, a także przyspieszają rozwój maleństwa.

Mleko, które pojawia się jako pierwsze, tzw. siara, jest szczególnie cenne i powinno być podane dziecku jako pierwszy posiłek.

Wyniki badań wskazują, że wcześniaki żywione mlekiem mamy są mniej narażone na infekcje oraz martwicze zapalenie jelit w okresie okołoporodowym oraz że wykazują wyższe parametry rozwoju funkcji poznawczych w wieku poźniejszym w stosunku do dzieci żywionych sztuczną mieszanką.

Jeżeli nie możesz karmić wprost z piersi ? pamiętaj, że odpowiednio ściągnięte i przechowywane mleko  nadal pozostaje wartościowym pokarmem dla Twojego dziecka (więcej na www.bankmleka.pl ? ulotka Mamy mleko w domu i w szpitalu).

W sytuacji braku lub niedostatku Twojego pokarmu pierwszym wyborem powinno być uzupełnienie  diety Twojego dziecka mlekiem innej mamy pochodzącym z Banku Mleka.  Niestety w Polsce jeszcze  niewiele szpitali posiada taką możliwość.

Suplementacja mleka kobiecego:

Najbardziej wartościowa frakcja mleka kobiecego dla Waszego dziecka to ta uzyskana po 2-3 minutach wypływu pokarmu z gruczołu sutkowego, tzw. hind milk, gdyż jest najbardziej kaloryczna.

W zależności od potrzeb żywieniowych dziecka lekarz może podjąć decyzję o uzupełnieniu mleka  matki tzw. wzmacniaczem pokarmu kobiecego, który jest mieszanką hydrolizatów białek krowich,  cukrów i mikro-oraz makroelementów. Wzmacniacz jest mieszany ze ściągniętym pokarmem matki i nie wpływa na wartość mleka matki.

Ze względu na zwiększone potrzeby wcześniaków korzystna jest dodatkowa podaż 4 składników odżywczych:

DHA ? wspomaga prawidłowy rozwój dziecka, w szczególności mózgu i wzroku. Odpowiednia ilość DHA w pokarmie matki zależy od diety. W Polsce spożycie DHA jest bardzo niskie, dlatego matki karmiące powinny dodatkowo przyjmować ten składnik.

Witaminy D i K ? witamina D wspomaga prawidłowy wzrost i rozwój kości, zapobiegając krzywicy; witamina K sprzyja procesom krzepnięcia krwi. Witaminy te w niewielkim stopniu przenikają do pokarmu matki, dlatego należy dodatkowo podawać je dziecku.

Żelazo ? wszystkie niemowlęta urodzone przedwcześnie powinny dodatkowo przyjmować żelazo, gdyż nie posiadają zapasów tego składnika z okresu życia płodowego.

Wybór sposobu żywienia:

Wiele wcześniaków po urodzeniu nie jest gotowych, aby otrzymać pożywienie naturalną drogą, czyli dojelitowo (enteralnie). Wtedy lekarze decydują się na żywienie pozajelitowe tzw. (parenteralne), czyli dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych ? białka, energii, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych i wody drogą dożylną.

Zanim będziesz mogła podać ściągnięte mleko do ust dziecka, może minąć wiele tygodni, kolejne miesiące mogą minąć, zanim przystawisz je do piersi, ale ważne jest, aby Twój wcześniak jako pierwszy dojelitowy posiłek otrzymał siarę, czyli mleko z początkowej fazy laktacji.

Twoje mleko może zostać podane przez zgłębnik dożołądkowy zakładany przez usta lub nos.

Mleko może być podawane porcjami  pod wpływem siły ciężkości lub przez wlew ciągły.

Po osiągnięciu przez dziecko dojrzałości, która gwarantuje koordynację ssania-oddychania-połykania należy stosować techniki podawania pokarmu niezaburzające rytmu ssania z piersi, czyli podaż pokarmu z kubeczka, po palcu, ewentualnie łyżeczką, w ostateczności butelką.

Niezależnie od sposobu podania Twojego mleka dziecku masz prawo uczestniczyć w akcie karmienia. Bądź dumna z tego, że jesteś w stanie wykarmić swoje dziecko!

Jeżeli istnieje taka możliwość, sama nakarm dziecko lub kanguruj podczas karmienia ? kontakt fizyczny ułatwia dziecku trawienie i przyswajanie pokarmu oraz działała mobilizująco na hormony regulujące laktację.

Plan żywienia wcześniaka:

Decyzję o naturalnym żywieniu dziecka powinnaś podjąć tak szybko, jak to tylko możliwe, aby w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie, otoczona opieką i wsparciem najbliższych, móc dostarczyć choćby niewielkie ilości mleka w celu żywienia troficznego, inaczej MEF (ang. minima ente ring feeding), czyli wprowadzaniu minimalnych objętości pokarmu w trakcie żywienia pozajelitowego w  celu odżywienia komórek błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz pobudzenia jego dojrzewania czynnościowego oraz strukturalnego.

MEF stanowi wstęp do pełnego żywienia drogą przewodu pokarmowego.

Z czasem ilość podawanego pokarmu dojelitowo będzie coraz większa, aby w końcu zrezygnować z uciążliwych kroplówek, które zastąpi Twoje mleko.

Niezależnie od tego, kiedy Twoje dziecko będzie gotowe do nauki efektywnego ssania z piersi,  korzystaj z każdej okazji kangurowania oraz przystawienia dziecka do piersi w celach nieodżywczych ? ważne aby maluch miał z Tobą kontakt fizyczny, poznał anatomię piersi i poćwiczył ssanie.

Poród przedwczesny nie musi wiązać się z rezygnacją z karmienia piersią ? możesz karmić swoje maleństwo długo i efektywnie, wpierając  jego  wzrost i  rozwój.

dr Aleksandra Wesołowska, Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego

—-

Ulotka laktotechnologiczna Medela