Trojaczki Wójcik

Jest to historia trójki wcześniaków z 29. tc. trzy lata temu i dziś 3-letnich przedszkolaków Mai, Karolinki i Joasi. W 5. tc. już wiedzieliśmy, że w moim brzuszku rosną trzy serduszka, ciążą trudna, z komplikacjami i dlatego w 29. Tc.  przyszły przez cesarskie cięcie moje córeczki.

Najstarsza Maja – 1350 g, choć taka malutka kruszynka, radziła sobie całkiem dobrze, dostała 10 pkt i  nie było z nią problemów. Rehabilitowaliśmy ją metodą Vojty ok. roku – koszmar, płacz, szloch, nie wiem kogo głośniejszy mój czy Mai.

Druga córeczka Karolinka największa – 1510 g – niewydolna oddechowo, retinopatia,  niedotlenienie… Karolinka zaczęła chodzić bardzo wcześnie, bo dwa tyg. po 1. urodzinach, bez rehabilitacji, aż trudno w to uwierzyć, ale tak było.

Najmłodsza Joasia – 1480 g – niewydolna oddechowo, wrodzone zapalenie płuc, krwotok śródczaszkowy, niedotlenienie, retinopatia, zaburzenia hematologiczne.

Dziś – po trzech latach:

Maja ok. 15 kg, jest po usunięciu migdałka, mówi całymi zdaniami, śpiewa i tańczy.

 

Karolinka ok. 13 kg, również jest po usunięciu migdała, słabo mówi, jest pod stałą opieką logopedy.

Asia ok. 14 kg, już myślałam, że wcześniactwo pójdzie w niepamięć, a tu nagle niespodziewanie dało o sobie znać. Wizyta kontrolna u okulisty wykazała, że u Joasi jest bardzo duża wada  wzroku: -15 dpi na lewe oko, gałka oczna nierozwinięta, nerw wzrokowy asymetryczny, do końca nie rozwinięty. Asia wymaga soczewki, rehabilitacji.

Magda Wójcik

 

Karta informacyjna


Imię
%imie%
Tydzień
%tydzien%
Waga
1480g
Wzrost
42cm
Data
23.05.2010

Karta informacyjna


Imię
%imie%
Tydzień
%tydzien%
Waga
1510g
Wzrost
42cm
Data
23.05.2010

Karta informacyjna


Imię
%imie%
Tydzień
%tydzien%
Waga
1350g
Wzrost
42cm
Data
23.05.2010

Shopping Cart
Przewiń do góry