Iga Maciejewska

25. tydz., 660 g, 30 cm, ur. 14.06.2010 r.

Nasza wspólna walka o życie zaczęła się 140 km od domu… w Poznaniu, gdzie na świat o wiele za wcześnie przyszła moja malutka Córeczka. Ważyła zaledwie 660 gramów, dł. 30 cm, obwód główki 20/22 cm. Ocena wg skali Apgar 1-4-4-6.

W pierwszej dobie życia z powodu ciężkiej niewydolności oddechowej Iga została umieszczona na Oddziale Intensywnej Opieki Noworodka. Wszystkie organy wewnętrzne mojej małej Calineczki były niewykształcone, stwierdzono u Niej  zespół zaburzeń oddychania, rozpoznano nadciśnienie płucne, nabyła zapalenie płuc o etiologii bakteryjnej i grzybiczej oraz dysplazję oskrzelowo-płucną. Tlenoterapia bierna trwała do 111. doby życia. W 14. dobie życia wykonano chirurgiczne podwiązanie przewodu tętniczego Botalla. Stwierdzono objawy nietolerancji pokarmowej, objawy martwiczego zapalenia jelit. Igunia przeszła żółtaczkę mechaniczną, z powodu nawracających niedokrwistości przeprowadzono wielokrotne transfuzje. Stwierdzono szybką rozwijającą się retinopatię wcześniaczą, w 61. dobie życia wykonano Idze pierwszą fotokoagulację laserową, z powodu zaawansowania zmian konieczność powtórki była w 92. dobie życia. Iga spędziła 124 dni w szpitalu.

Po wyjściu ze szpitala przeszła operację opasania gałki ocznej z elementami witrektomii oraz operację zdjęcia opaski. Operacja przyłożenia siatkówki się nie udała. Igunia miała w lewym oczku wysokie ciśnienie oraz jaskrę wtórną. Lewe oczko jest w zaniku, zarosła źrenica.
Obecnie Iga ma skończone 3 latka. Funkcjonuje jako jednooczna, na lewe oczko nosi epiprotezkę, na prawe oczko ma wadę -1,0 ( nosi okularki). Ma dysplazję oskrzelowo-płucną, niedowagę, opóźniony rozwój psychoruchowy oraz zaburzenia mowy. Udało nam się wygrać bitwę o życie, dzisiaj walczymy o Jej zdrowie i rozwój. Na dzień dzisiejszy dzięki rehabilitacji Iga chodzi, ruchowo nie różni się od rówieśników, ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu świetnie daje sobie radę z jednym oczkiem
… Pracujemy teraz nad mową Iguni i ogólnym rozwojem.

Każdego dnia dziękujemy Bogu, że Calineczka jest z nami i nadaje nam sens życia…
Wszystkim lekarzom na czele z dr. Katarzyną Kowalską i pielęgniarkom z Oddziału Neonatologii Noworodka w Poznaniu przy ulicy Polnej dziękujemy za uratowanie życia naszej Córeczki.