Gabriel Zmysłowski

33. tydz., 2390 g, 55 cm, 21.05.2011 r.

Był to piątek 20 maja. Na 16.00 byłam umówiona do ginekologa, był to 32. tydzień i 6 dni ciąży. Poszłam do mojego lekarza, który zbadał mnie i powiedział, że jest wszystko dobrze. Po paru godzinach, przed godz. 23.00, dostałam bóli porodowych. Zadzwoniłam do siostry, żeby mnie zawiozła do szpitala, od razu wsiadłyśmy w samochód i pojechałyśmy na izbę przyjęć. Tam usłyszałam, że zaraz zjedzie po mnie położna, bo to raczej jest poród. Gdy zajechałam z położną na porodówkę, zostałam zbadana przez położną, która poleciała szybko do lekarki i gdy przyszła z powrotem po kilku minutach, to już podjechała z kozetką, na którą  miałam się położyć. Nic nie mówiła, byłam wystraszona, jak nie wiem. Gdy zajechałam na porodówkę, zapytałam się, co się dzieje, a na to lekarka do mnie, że muszą rozwiązać ciążę, bo jestem już w drugiej fazie porodu. Wtedy zawołali lekarza anestezjologa i zaraz trafiłam na salę porodową, gdzie robi się cesarskie cięcie. Tam zostałam uśpiona i nic nie wiedziałam, co sie dzieje, dopóki mnie nie wybudzili, a była to godz. ok. 2.00

A więc w dniu 21.05.2011 r. urodziłam syna Gabriela w 33 tyg.ciązy.o godz. 1.07. z masą ur. 2390 g, APGAR po 1 min ? 8 pkt, po 3 min ? 9 pkt, po 5 min ? 9 pkt.

EPIKRYZA:

Noworodek płci męskiej urodzony w WSZ w Lesznie dnia 21.05.2011, o godz 1.07 z C3,P3 cięciem cesarskim z powodu zagrażającego niedotlenienia płodu w 33. tyg. ciąży z masą ciała 2390 g w stanie dobrym z punktacją Apgar 8-9-9 pkt. Po porodzie noworodka przyjęto na Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, zastosowano tlenoterapię bierną i z powodu narastających zaburzeń oddychania kontynuowano leczenie wspomaganiem oddychania typu n-CPAP. Po ustabilizowaniu i poprawie stanu ogólnego oraz wyrównaniu zaburzeń metabolicznych wspomaganie oddechu zakończono w 4. dobie życia. W RTG obraz ZZO 1-stopnia przez okres pobytu w oddziale noworodek wydolny oddechowo i krążeniowo, z uwagi na stan noworodka przeprowadzono diagnostykę w kierunku infekcji, wykluczając na podstawie badań dodatkowych i posiewów bakteriologicznych współistnienie zakażenia wewnątrzmacicznego.

Żółtaczka noworodka wymagała leczenia fototerapią przez 2 doby, w USG przezciemiączkowe głowy -IVH 2. stopnia. Z powodu szmeru nad sercem wykonano badanie ECHO serca, stwierdzono istotny hemodynamicznie przepływ przez ASD2, wdrożono spironol.

Noworodek wymagał pobytu w inkubatorze od 2. do 6. doby Życia, przełożony do łóżeczka samodzielnie utrzymuje normoterapię. Wypisany do domu w stanie dobrym w 27. dobie życia z masą ciała 2600 g.

Rtg klatki piersiowej ? płuca powietrzne widoczne zmiany o charakterze wzmożonego rysunku naczyniowego lub zmiany zapalne.

USG głowy 21.05.2011 r. ? układ komorowy nadnamiotowy, symetryczny, poszerzony (komory boczne i komora trzecia), sploty naczyniaste o wzmożonej echostrukturze i nieregularnych obrzeżach. Zaokrąglone rogi czołowe obu komór bocznych. Do obserwacji miąższ mózgu wokół komór ? PVL susp. Przestrzeń płynowa przymózgowa nieposzerzona. Wnioski IVH 2st,obserwacja PVL.

1.06.2011 r. Układ komorowy obecnie z zachowaną symetrią, miernie poszerzony. Komora 3 max średnicy 9 mm, szczelina podłużna mózgu w położeniu pośrodkowym przestrzeń podpajęczynówkowa sklepistości nieposzerzona obraz usg sugeruje stan po krwawieniu śródczaszkowym 2 stopnia

USG głowy ? 11.06.2011: układ komorowy  nadnamiotowy z dyskretną asymetrią KL>KP nieznacznie poszerzony. Stan po IVH 2. Stopnia, miąższ wokół komór b/z, sploty naczyniaste o prawidłowej echo strukturze, przestrzeń płynowa przymózgowa i bruzda podłużna nieposzerzone, torbiel jamy przegrody jamy przeźroczystej, obraz jak w badaniu poprzednim bez progresji.

ROZPOZNANIE KLINICZNE

Wcześniactwo 33 tc.

zespół zaburzeń oddychania


zaburzenie termoregulacji
diagnostyka w kierunku infekcji

żółtaczka wcześniaka

IVH 2. stopnia

niedotlenienie wewnętrznomaciczne

Do tego mój syn jak dorastal, to wykryli u niego:

wrodzoną wiotkość krtani

nawracające zapalenie oskrzeli

hipogamaglobulinemia

dekstrapozycja serca

przepuchlina pachwinowa z wodniakiem jądra lewego

wcześniactwo na 33 tc. stan po krwawieniu do OUN

nawracające zapalenie płuc

zaburzenia odporności

zespół nieruchomych rzęsek

To wszystko ma mój syn 8-miesieczny. W tej chwili jesteśmy dwa tygodnie w domu i znów szpital i tak jest na okrągło.

Luty 2012

 

Dzień dobry, z najnowszych wiadomości to dwa tygodnie temu zostaliśmy przewiezieni karetką na sygnale ze szpitala w Lesznie do Wrocławia, po raz 20 dziecko zostalo hospitalizowane, stan był stabilny, ale niezadawalający. 26 marca jedziemy do Rabki.