Fundacja Wcześniak

Dołącz do Grupy Wsparcia w swoim mieście

Dzięki pomysłowi i zaangażowaniu Mam wcześniaczkowych powstała w ramach programu Mentor nowa inicjatywa – Grupy Wsparcia. Ideą główną działania takich grup jest wspieranie rodziców nowo narodzonych wcześniaczków poprzez możliwość rozmowy i co najważniejsze spotkania z rodzicami, którzy już przeszli przez trudny czas – „bycia rodzicem wcześniaka”.

Jak nawiązać kontakt?

Sposób kontaktowania się jest bardzo prosty. Aby uzyskać potrzebne informacje oraz namiary do osób działających w ramach Grup Wsparcia w danym mieście, należy skontaktować się z sekretarzem fundacji, panią Magdaleną Sadecką-Makaruk, pod numerem tel. 0 601 25 28 66 lub mejlowo pod adresem: wczesniak@wczesniak.pl

Zakres działania

Grupy Wsparcia powstały przede wszystkim po to, aby stworzyć możliwość nawiązania kontaktu i bezpośredniego spotkania się z rodzicami, którzy mają podobne doświadczenia, którzy przeszli już przez pobyt dziecka w szpitalu, wiedzą, gdzie w danym mieście należy zgłosić się na rehabilitację, a gdzie do sprawdzonego specjalisty (neurologa, okulisty, kardiologa itd.), mają praktyczną wiedzę na temat codziennej pielęgnacji i opieki nad wcześniaczkami. Poza tym rodzice potrzebujący wsparcia mogą liczyć nie tylko na pomoc merytoryczną, ale także, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie, na zwykłą ludzką życzliwość i wsparcie od ludzi będących w tej samej sytuacji. Dotyczy to głównie kobiet, które po urodzeniu wcześniaczka czują się bezradne, psychicznie niegotowe na przyjęcie tak małego i niedojrzałego maluszka, często obwiniające się o to, co się stało. Nic tak nie pomaga w takich chwilach jak obecność innej mamy, która już przez to przeszła. I chociaż nie wszystkie dzieci wychodzą z wcześniactwa szczęśliwie, to zawsze świadomość, że nie jest się z tym wszystkim samemu, jest bardzo pomocna i krzepiąca. I oto właśnie chodzi.

Jesteśmy już w…

Grupy Wsparcia działają już w następujących miastach: Białystok, Bydgoszcz, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań, Ruda Śląska i Warszawa. Liczymy, że wciąż będą się do nas zgłaszać chętne do pomocy mamy i w ten sposób już niedługo przy każdym szpitalu, w którym znajduje się oddział dla wcześniaków, powstanie lokalna Grupa Wsparcia.