Fundacja wcześniak

Agnieszka Sroczyńska


– 32. tydzień, waga 1510 g, 43 cm, 8.02.2002 r.

Z ogromną radością znalazłam dzisiaj stronę o wcześniakach….
Jestem mamą 13-miesięcznej Agnieszki (ur.8.02.2002 r.). Agnieszka urodziła się pod koniec 32. tygodnia ciąży, ważyła 1510 gram. Agnieszka była bardzo wyczekiwaną osóbką (jestem po dwóch poronieniach, leczeniu, itd). W czasie ciąży najpierw pojawiła się anemia, potem cukrzyca, a na koniec EPH gestoza (zwana czasami zatruciem ciążowym) + cholestaza.
Agnieszka została wydobyta na świat przez cięcie cesarskie z powodu braku przyrostu masy ciała i nie najlepszego mojego stanu (stan przedrzucawkowy, płyn w opłucnej i osierdziu, dobowa utrata białka na poziomie 13g). Od początku samodzielnie oddychała, choć miała przez kilka dni CPAP.
Aga urodziła się w szpitalu bródnowskim w Warszawie, leżała w inkubatorze przez 4 tygodnie, z tego 3 na OIOM-ie, a po skończeniu 5 tygodni wypuścili nas do domu. Przez cały czas miałam kontakt z Agą, byłam z nią w szpitalu. Ostatnie dwa tygodnie spędziła ze mną w pokoju – tak, tak miałyśmy oddzielny pokój, bo wcześniaki w tym szpitalu są traktowane bardzo wyjątkowo. Dzięki ogromnemu wsparciu, które tam otrzymałam, Aga jest karmiona piersią, choć na początku tylko strzykawką.
Dziś Aga waży ponad 9 kilogramów, zaczyna chodzić i jest najcudowniejszą dziewczynką na świecie. Była/jest pod opieką neurologa, ortopedy i okulisty (CZD). Co dwa miesiące jest u pediatry – neonatologa. Na szczepienia jeździmy do Wojewódzkiej Poradni Szczepień, bo jak się okazuje, jest specjalny program szczepień dla wcześniaków.
Tak się cieszę, że jest grupa ludzi takich jak ja…. Zdjęcia Agnieszki można zobaczyć na stronie http://agnieszka.foto.w.interia.pl

Joanna Król-Sroczyńska (l.31)